1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
creativ13 [48]
3 years ago
5

A 16-ounce bottle of spring water is $1.76. A 20-ounce bottle of fresh water is $2.40. which statement about the unit prices is

true?
A)spring water has a lower unit price of $0.11/ounce

B) spring water has a lower unit price of $0.12/ounce

C)fresh water has a lower unit price of $0.12/ounce

D)fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce
Mathematics
2 answers:
faltersainse [42]3 years ago
8 0

your answer is b spring water has a lower unit price of $0.12/ounce

algol133 years ago
7 0

Answer:

A) Spring water has a lower unit price of $0.11/ounce

Step-by-step explanation:

Given,

The cost 16-ounce bottle of spring water = $ 1.76,

So, the cost of 1 ounce bottle of spring water = \frac{1.76}{16} = $ 0.11

That is, the unit price of the spring water is $0.11 per ounce,

Also, the cost 20-ounce bottle of fresh water = $ 2.40,

So, the cost of 1 ounce bottle of fresh water = \frac{2.40}{20} = $ 0.12

That is, the unit price of the fresh water is $0.12 per ounce,

Hence, spring water has a lower unit price of $0.11/ounce

OPTION A is correct.

You might be interested in
Doheney bake sale 1 1/2 dozen cookies were sold in 1/3 hour what is the unit rate for the dozens of cookies sold per hour
netineya [11]
1/3 hour = 20 minutes


1 1/2 dozen = 12 + 6 = 18 cookies

18 cookies x 3 (3 sets of 20 minutes = 1 hour) = 54 cookies per hour
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help asapdue today at 11 am
goblinko [34]

12 ×  8 = 96        3 × 3 = 9     96 - 9 = 87

(unlucky jasmine she does not have enough paint )

8 0
3 years ago
Divide 7/24 by 35/48 and reduce the quotient to the lowest fraction
Ahat [919]
Well, an easier way than to divide fractions is to multiply the fractions, but to do that, flip the numerator and denominator for the second fraction.
For example, it becomes:    7               48          2
                                      --------   ×     --------  = ---------  (top×top & bottom×bottom)
                                        24              35           5

Answer is: 2/5
5 0
3 years ago
Hhhhhhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
prohojiy [21]
Do you need help? I can assist you if so.
4 0
2 years ago
For the pair of supply-and-demand equations, where x represents the quantity demanded in units of 1000 and p is the unit price i
Liono4ka [1.6K]

Answer:

7 and 6 respectively

Step-by-step explanation:

Firstly, we have to solve the equations simultaneously.

2x + 7p = 56

3x - 11p = -45

Multiply equation I by 3 and ii by 2

6x +21p = 168

6x - 22p = -90

Subtract the second from first to yield:

43p = 258

p = 6

Insert this in equation 1 where we have 2x + 7p = 56

2x + 7(6) =56

2x + 42 = 56

2x = 14 and x = 7

The equilibrium price is 6 and the equilibrium quantity is 7

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I solve this???
    12·2 answers
  • Find the set the solves <br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%20%2B%20%20%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bx%7D%20%20%20%5Cgeq%203" id="Tex
    9·1 answer
  • How to do Riemann's Hypothesis?
    7·1 answer
  • 6(x² + 2x + 7)pls ans​
    6·1 answer
  • Which of the following is a cost homeowners insurance does not protect
    6·2 answers
  • In a randomly generated list of numbers from 0 to 8 what is the chance thag each number will occur?
    13·1 answer
  • Isaiah knows that 1/4 is written 0.25 as a decimal. How can he find a decimal for 5/4 without dividing?
    8·1 answer
  • Help me<br> will give brain
    6·2 answers
  • 25 points! SHOW ALL WORK PLZ!
    6·1 answer
  • -9x + 15 = -48 ?????????????????????/
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!