1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
creativ13 [48]
3 years ago
5

A 16-ounce bottle of spring water is $1.76. A 20-ounce bottle of fresh water is $2.40. which statement about the unit prices is

true?
A)spring water has a lower unit price of $0.11/ounce

B) spring water has a lower unit price of $0.12/ounce

C)fresh water has a lower unit price of $0.12/ounce

D)fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce
Mathematics
2 answers:
faltersainse [42]3 years ago
8 0

your answer is b spring water has a lower unit price of $0.12/ounce

algol133 years ago
7 0

Answer:

A) Spring water has a lower unit price of $0.11/ounce

Step-by-step explanation:

Given,

The cost 16-ounce bottle of spring water = $ 1.76,

So, the cost of 1 ounce bottle of spring water = \frac{1.76}{16} = $ 0.11

That is, the unit price of the spring water is $0.11 per ounce,

Also, the cost 20-ounce bottle of fresh water = $ 2.40,

So, the cost of 1 ounce bottle of fresh water = \frac{2.40}{20} = $ 0.12

That is, the unit price of the fresh water is $0.12 per ounce,

Hence, spring water has a lower unit price of $0.11/ounce

OPTION A is correct.

You might be interested in
62x+2.63x = 1<br> Solve<br> EN
motikmotik

Step-by-step explanation:

answer is in photo above

5 0
3 years ago
Factor 48m - 80n.<br> 16mn(3m - 5n)<br> 16(5n - 3m)<br> 16(3m - 5n)
aliya0001 [1]
The correct answer for this would be the last option. The factors of 48m - 80n are 16(3m - 5n). If you try to solve this, the result would be 48m - 80n. 16 x 3m would be 48m and 16 times 5n would be 80n. Hope this is the answer that you are looking for. 
4 0
4 years ago
PLLLS helpppp mee this is due now T-T
Amanda [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the supplies cost $1.50 per jar and he has a markup of 90% what price dose he sell it for ?
prisoha [69]

Answer:

2.85

Step-by-step explanation:

100%->1.50

1%->0.015

190%->2.85

7 0
3 years ago
Anyone down to zo0m with this chaotic idi0t? I've got nothin to do lol
gladu [14]

Answer:

I wouldddd but I can’t sorry

Step-by-step explanation:

Thanks for the points though :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Answer PLZ NEED AN ANSWERS
    13·1 answer
  • Hamburger sells 3 pounds for six dollars if Samantha 510 pounds of hamburger how much will she pay
    8·1 answer
  • Consider the diagram.
    13·2 answers
  • Need a lot of help please
    8·1 answer
  • Hiw do u get the third angle of a triangle? I was given 65 and 65?
    15·2 answers
  • “one week marjorie spent 1/2 of her allowance on a music video, 1/4 on a t shirt, 1/8 of it on bus fares. she has 5$ left how mu
    10·1 answer
  • Anybody know ? Need help
    8·1 answer
  • Evaluate the expression: 12.6(2 – 3) + 26 - 4<br> A. – 4.6<br> B. 3.4<br> C. 21.55<br> D. 12.85
    11·1 answer
  • Select the three fractions that are equal to 4/12.
    11·2 answers
  • At what rate of simple interest will $2800 amount to $3500 in 2 years 3 months
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!