Answer:
22/25<8/9
Step-by-step explanation:
Answer:
<u><em>u +v = < 7,9 ></em></u>
Step-by-step explanation:
You are given u = <9,4> and v = <-2,5>. You are asked to find u+v. all you need to do is to add them with their respective position. u+v = <9-2, 4+5>, u+v = <7,9>. This is the correct answer.
$7.18 / 2 = $3.59 per pound
.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
Answer:
the perimeter is 960
Step-by-step explanation:
The computation of the perimeter is shown below;
If we assume
= (24 × 2) + (6 × 2)
= 48 + 12
= 60
And, the area is 16 times to that of original So
= 60 × 16
Hence, the perimeter is 960
Answer:
658-10=648
Step-by-step explanation:
subtract 10 from 658.