1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aalyn [17]
3 years ago
7

Gas mileage is the number of miles you can drive on one gallon of gas. a test of a new car results in 450 miles on 10 gallons of

gas.
a. what is the cars gas mileage?

b. how far could you travel with 60 gallons of gas?
Mathematics
1 answer:
In-s [12.5K]3 years ago
6 0
A.
miles per gallon
given
450 miles on 10 gallons
450/10=45/1=45mi/1gal
45mpg

the milage is 45 miles per gallon



b.
60 gallons?
45 miles per gallon times 60 gallons=2700 miles
can travel 2700 miles with 45 gallons
You might be interested in
Determine the intercepts of the line.
djverab [1.8K]

y = -3x +12\\\\\text{Plug x = 0 to find  y - intercept,}\\\\y = -3(0) +12 = 12\\\\\text{So, y-intercept is (0,12).}\\\\\text{Plug y=0 to find  x - intercept,}\\\\0 = -3x +12\\\\\implies -3x = -12\\\\\implies 3x = 12\\\\\implies x = \dfrac{12}{3} = 4 \\\\\\\text{So, x - intercept is (4,0).}

5 0
2 years ago
You are planning a vacation. The hotel you are going to stay at charges $129 per night. This can be represented by the function
Viktor [21]
P(V)  = 50 +79v + 129 v = 208v + 50 (B)
3 0
2 years ago
What is the following function an example of?
AnnyKZ [126]
The answer would be b
3 0
3 years ago
Write the expanded from of h(3k-12.4)
rewona [7]

Answer:

3kh - 12.4h

Step-by-step explanation:

h(3k-12.4)

= h(3k) - h(12.4)

= 3kh - 12.4h

7 0
2 years ago
What's blah+blah=? jvghdskcghsdjfgbkaehfeklgabkregbfjkabkjdsbfkjbdsfkjb,adgjk
Dimas [21]

blah + blah = blah blah

hope it helps!

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me I will give brainiest.
    10·2 answers
  • 2) Carlos makes 1 pound of snack mix using nuts, raisins, and cereal. He uses 1/3 pound of 10
    9·1 answer
  • Explain why the negation of “Some students in my class use e-mail” is not “Some students in my class do not use e-mail”.
    11·1 answer
  • An octagon is a polygon with eight sides. Which of the following
    9·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated costs ​$22. 47 What is the unit price of the pairs of ​gloves?
    6·1 answer
  • Find the slope of the line. 5x +4y-1 Write your answer in simplest form.
    6·1 answer
  • How do I calculate residuals and residual plots? Ex: The Watsons have always kept a garden of Geometrees in their yard. The data
    11·1 answer
  • What is 4.386 when rounded to the nearest tenth?
    14·2 answers
  • -6 w + 1 = -11 Solve
    11·2 answers
  • A company advertises on a website
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!