1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
7

Nancy and two friend paid a 15% tip for a restaurant bill of $51. Then

Mathematics
2 answers:
Westkost [7]3 years ago
6 0

Answer:

Answer:

Tip Total: $ 7.65

Tip Each Person: $ 3.83

Total (Bill + Tip): $ 58.65

Total Each Person: $ 29.33

*I hope it helped!!*

Step-by-step explanation:

RoseWind [281]3 years ago
4 0

Answer:

they payed 3.825 each

Step-by-step explanation:

15% of 51 is 7.65 so you divide that by two and get 3.825

You might be interested in
Ralph runs at a constant rate of 3 miles per hour how long will it take ralph to run 15 miles
solmaris [256]
It will take Ralph 5 hours to run 15 miles at a rate of 3/mph
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
16(-4/3)<br> Please help me!!!
baherus [9]
I got -64/3 for this problem.
3 0
2 years ago
-15 +n=-9 <br> One step equation need the answer
Nady [450]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you find the inverse of a 3x3 matrix?
mel-nik [20]
If you have a graphing calculaator enter the matrix then on the outside of it hit the ^ button and put -1
<span><span /></span>
7 0
3 years ago
Todor was trying to factor 10x^2-5x+15
valkas [14]

Answer: 2x^2-x+3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following could be the equation of the function below?
    6·2 answers
  • Of the 97 sixth-graders at Ava's school, 38 visited the science museum and the rest visited the history museum. What is the rati
    7·2 answers
  • A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
    7·1 answer
  • School.
    8·1 answer
  • PLEASE SOMEONE HELP:(
    8·2 answers
  • A triangle has three angles of 36°, 34° and 110°.
    9·1 answer
  • Find the total of a<br> $60 meal with 15%<br> tip and 8% tax.
    14·2 answers
  • 11 = 3z + 5<br> What is this answer?
    13·2 answers
  • You have been commissioned to design a monument to Mr. Mullen. The monument consists of a pool 100 ft long where observers stand
    6·2 answers
  • Can somebody please help me?!! I will give BRAINLIEST!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!