1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
10

One grocery store sells 8 pounds of bananas for $3.12. Another grocery store sells 9 pounds of bananas for $3.06.

Mathematics
2 answers:
drek231 [11]3 years ago
5 0

Answer: Third option is correct.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Number of pounds = 8

Cost of bananas = $3.12

Unit rate would be \dfrac{3.12}{8}=\$0.39

Number of pounds = 9

Cost of bananas = $3.06

Unit rate would be \dfrac{3.06}{9}=\$0.34

Difference between two unit rates would be

\$0.39-\$0.34\\\\=\$0.05

so, the rate for the first store is $0.05 per pound more than the second store.

Hence, Third option is correct.

lesantik [10]3 years ago
4 0

Answer:

the 3rd one

Step-by-step explanation:

$3.12÷8=$0.39

$3.06÷9=$0.34

$0.39 is 0.05 more than $0.34

You might be interested in
Which ordered pair is part of the solution set of the system of inequalities graphed below?
Serjik [45]

They didn't make it easy. Grid lines are apparently 3 apart, but the offered coordinates are all multiples of 4. It appears the only point that is in the doubly-shaded area is ...

... B (-4, -10)

4 0
2 years ago
Bobby hopes that he will someday be more than 70 inches tall. he is currently 61 inches tall. how many more inches,
Dominik [7]
Bobby should grow an amount greater than 70-61 = 9 inches to become taller than 70 inches. Therefore, the correct answer is that Bobby must grow an amount of x> 9 inches to be taller than 70 inches.
4 0
3 years ago
Sofias gym membership is $275 per year in addition to an annual locker fee of $95. What is the monthly fee?
Stels [109]
275+95= 370
370/12= $30.88
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
For each hour he babysits, Anderson earns $1 more than half of Carey’s hourly rate. Anderson earns $6 per hour. Which equation c
ozzi
Carey earns c hourly
Anderson earns $6 hourly which is also 1+ c/2
So, 6=1+c/2
      12=2+c
c=$10
Carey earns $10 hourly
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do u solve to get x?
Vedmedyk [2.9K]

Step-by-step explanation:

2^(2x) - 5(2^x) = -4

(2^x)^2 - 5(2^x) = -4

Substitute 2^x = z --> x = ln(z)/ln(2)

z^2 - 5z = -4

z^2 - 5z + 4 = 0

(z - 1)(z - 4) = 0

z = 1 --> x = ln(1)/ln(2) = 0

z = 4 --> x = ln(4)/ln(2) = 2


4 0
3 years ago
Other questions:
  • The city subway is being extended to include a new stop in a large open plaza. The entrance to the new stop needs to be both arc
    5·1 answer
  • (Two-Step Equations - Integers)
    5·1 answer
  • Given cos theta=24/25 and is located in Q3, Evaluate the rest of the trigonometric functions:. 1. sin theta=. 2. tan theta=. 3.
    5·1 answer
  • Find the median of the data. 10, 9, 12, 7, 5, 7
    5·2 answers
  • 2x^5-x^2+1=0<br> can you help me ?<br> slove it in details<br> thanks
    15·2 answers
  • 16.5−13.45+7.293 equals
    12·2 answers
  • Plz help me with the attachment
    15·2 answers
  • I need to find the slope for these lines if right u get brainlist
    15·2 answers
  • A metal block is delivered to a construction site. The block is in the shape of a rectangular prism.
    11·2 answers
  • Complete the equation describing how
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!