1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Masja
[62]
2 years ago
6
if a bag contains 16 red ,4yellow,20blue,8white balloons, what is the part-to-whole ratio of red balloons to all balloons
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
TEA
[102]
2 years ago
5
0
Its 16/48 i hope this helps
Send
You might be interested in
Write as a mathematical expression he product of 5 and x
Vaselesa [24]
The answer to the question
8
0
2 years ago
Given two triangles with three corresponding angles that are congruent, why can't the two triangles be proved congruent? A) Give
Xelga [282]
The answer is the triangles could have the same shape( that is all the angles are equal) but the sides may not be the same length . Thay are similar but not necessarily congruent.
C is the correct choice.
6
0
3 years ago
Read 2 more answers
Michael bought 3/4 pound of turkey. He ate 1/3 of the turkey. How much turkey did Michael eat?
Lana71 [14]
The answer is b
hope this helps
7
0
2 years ago
Read 2 more answers
0 of 10
Aleksandr-060686 [28]
Answer:
1038
Step-by-step explanation:
you add 308 and 730
4
0
2 years ago
Help me prove this trig identity
alexdok [17]
Hello here is a solution:
3
0
2 years ago
Other questions:
The mid-point of the straight line joining A(4,-3), B(6,-2) is located at C.
5
·
1 answer
17 points: Answer the question in the picture provided. Please hurry.
11
·
1 answer
Suppose segment PQ has one endpoint at P (0,0). If T (6,3) is a point 3/10 of the way from P to Q, find the coordinates of Q.
7
·
1 answer
Find (x.y). y=6x-11 and -2x-3y=-7
11
·
1 answer
The three undefined terms in geometry are point, line. and plane true or false
8
·
2 answers
4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
8
·
1 answer
Marco solves the equation 4sin(3x) + 0.25 ≤ 2sin(3x) − 0.3 by graphing y = 2sin(3x) and y = −0.55. he then locates the intervals
12
·
2 answers
-3(v - 8) simplify expression do not solve answer after simplifying it
15
·
1 answer
What is the area of this trapezoid enter your answer in the box
8
·
1 answer
Tanya is going to Six Flags andplans to spend no more than $250.If the ticket cost $50 and foodaverages $4 per items, how manyfo
7
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!