1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goshia [24]
3 years ago
13

A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?

Mathematics
1 answer:
Ivahew [28]3 years ago
7 0

Answer:

8×$8.24=0.97 cents

Step-by-step explanation:

there are 4 quarts in a gallon. so 8 quarts in 2 gallons. divide 8 by $8.24

You might be interested in
First answer gets brainiest!! I need answers for number eight and nine
nalin [4]

Answer:

8) a, d, e

9) yes, he will have $5.75 (or 5 /34)

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Finding first six terms of a sequence
Jlenok [28]
2, 4, 6, 8, 10, 12


difference is 2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 8(Multiple Choice Worth 3 points)
Nastasia [14]
Answer: C) F(4) = 0

Detailed Explanation:

A zero/root of a polynomial is a value of the variable which makes the value of the polynomial to 0.

Therefore, when (x - 4) is a Factor :-
=> x - 4 = 0
=> x = 4

=> x = 4 is the Zero of the Polynomial.
4 0
1 year ago
What is the value of x? Enter your answer in the box. x =
Bezzdna [24]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

The shape in image is an equilateral triangle which means all of it's angles has equal measurements:

2x - 4 = 5y and that is equal to 60 degrees

2x - 4 = 60 add 4 to both sides

2x = 64 divide both sides by 2

x = 32

3 0
2 years ago
How to deal with never being loved after your bf told u he never actually loved you
serious [3.7K]

Answer:

don't lose your hope

think positive

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many sweets can I buy with one euro if I can get six for 20 cent
    14·2 answers
  • Please help me identify the rays!!!!
    8·1 answer
  • A trout was swimming 9 feet below the surface of a lake. It dove down 8 more feet to search for food. What is the position of th
    8·2 answers
  • Rearrange the density equation
    13·1 answer
  • In how many ways can 6 students be chosen from 9 students if the order in which the
    5·1 answer
  • Will give Brainliest If Correct! Pls don’t copy answers
    5·1 answer
  • THIS IS URGENT !!!! PLEASE HELP
    11·2 answers
  • What is the slope of this line?
    14·1 answer
  • Matthew bought 3 pounds of cheese. He sliced the cheese into 8 equal sized pieces. How much does each piece of cheese weigh A. 6
    5·1 answer
  • Select all ratios equivalent to 26:30<br> 1: 52:60 <br> 2: 22:24<br> 3: 16:20
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!