1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Assoli18 [71]
2 years ago
6

I need help please help me! I don’t understand

Mathematics
1 answer:
Lunna [17]2 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

Calculate the cost per ounce of each can by dividing the cost of the can by the size of the can.

For example, $0.89 / 10 oz = $0.089/oz.

\left[\begin{array}{ccc}Size&Cost&Cost\ per\ ounce\\10 oz&\$0.89&\$0.089/oz\\15 oz&\$1.29&\$0.086/oz\\18 oz&\$2.26&\$0.126/oz\\32 oz&\$3.39&\$0.106/oz\end{array}\right]

The 15oz can has the lowest cost per ounce.

You might be interested in
Help please first person to answer it right gets Brainliest
mihalych1998 [28]

Answer:

its the first one

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Rewrite the function f(x)=-2(x+2)^2+6 in the form f(x)=ax^2+bx+c
Romashka [77]

Answer:

f(x) = -2x² - 8x - 2

General Formulas and Concepts:

  • Order of Operations: BPEMDAS
  • Expand by FOIL (First Outside Inside Last)
  • Standard Form: f(x) = ax² + bx + c
  • Vertex Form: f(x) = a(bx + c)² + d

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define function</u>

Vertex Form: f(x) = -2(x + 2)² + 6

<u>Step 2: Find Standard Form</u>

  1. Expand by FOILing:                         f(x) = -2(x² + 4x + 4) + 6
  2. Distribute -2:                                     f(x) = -2x² - 8x - 8 + 6
  3. Combine like terms (constants):     f(x) = -2x² - 8x - 2
8 0
3 years ago
Please help!
Ivenika [448]

Answer:

B.   (x - 6)(x + 2).

Step-by-step explanation:

x^2 - 4x - 12

We need 2 numbers whose product is the last number -12 and whose sum is the coefficient of x (-4).

These numbers are -6 and + 2.

So the factors are (x - 6)(x + 2).

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jenna has 131 dog biscuits. She wants to give them as gifts to each of her 4 poodles. How many biscuits does each poodles get? (
EleoNora [17]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

you just have to divide 131/4 to get 32.75 but  they all have to be equal

7 0
3 years ago
Can some one help me with this
N76 [4]
I think this is how you solve this and the answer  <span><span><span>0.1+30</span>+8</span>−12</span>+<span>14</span><span>=<span>26.35

</span></span>
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If cos2x-sinx=0 , then which of the following values could be sinx?
    13·2 answers
  • Which of the following statements represents one of the differences between an experiment and an observational study?
    13·2 answers
  • Ms. Gartland bought x number of shirts for the new members of her chorus. The cost for the x number of shirts, including $3.99 s
    6·1 answer
  • Solve for x:<br><br> 40= x/(−4/7)​<br><br> x=?
    13·2 answers
  • 1/2(x + 1)²- 3
    15·1 answer
  • 5) (3a + 1) - (4 + 2a)
    5·1 answer
  • 15. What is the dependent and independent variable in this scenario?
    13·1 answer
  • Please help me i'm being timed
    11·1 answer
  • 4 movie tickets cost $48. At this rate with is the cost of 1 movie tickets
    9·1 answer
  • Mai solved the equation below incorrectly. Identify Mai's error.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!