1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gavmur [86]
3 years ago
6

Since Lia was 10, her mother said that she can help out with the chores by washing her age in dishes, everynight after dinner. H

ow many dishes does Lia wash every week?
Mathematics
2 answers:
Marrrta [24]3 years ago
7 0
Lia does 70 dishes in 1 week because there are 7 day in a week so you multiply 7 x 10 which equals 70
ladessa [460]3 years ago
4 0
Just do 10❌7= 70 thats the answer
You might be interested in
WILL MARK BRAINLIEST <br> in detail, what would you do in order to graph y = 3x -5
Hunter-Best [27]

So first, you need to identify the parts of this equation.

3x is the slope of the line, which is \frac{3}{1}.

-5 is the y-intercept. or the part of the line that touches the y-axis.

The first thing you want to do is plot the y-intercept. SO, go to the y-axis and find -5. Plot your point there.

Now, use the slope \frac{3}{1} to find your next plot. Since slope is \frac{rise}{run}, you go up three, and over to the right one.

Now, draw a line connecting the dots. Your slope should be positive and look like > /

~theLocoCoco

5 0
3 years ago
if a class of 20 students 40% are boys. twenty-five percent often boys and 50% of the girls wear glasses. how many students wear
shtirl [24]
2 boys and 6 girls wear glasses, so 8 students wear glasses
7 0
3 years ago
Please I need help someone please
frutty [35]
Pt 1 - how much the value goes down each year
Pt 2 - how much the car was originally worth
3 0
3 years ago
Which statement is true
Lorico [155]

Answer:

<h2>-7</h2>

Step-by-step explanation:

(7/8)(-1/6)(-7)(-1/14)=

-14(-7)(-1/14) =

98(-1/14)=

-7


6 0
3 years ago
Determine the rate and the unit rate. $279 for 9 tickets. $18 for 6 volleyballs. 4 fouls in 20 minutes. 36 strikeouts in 54 inni
sergejj [24]
<span>The rate is the ratio and the unit rate is the rate when the denominator is 1.


$279 for 9 tickets.

=> rate = $279 / 9 tickets => unit rate = $ 31/ ticket

 $18 for 6 volleyballs.

=> rate = $ 18 / 6 volleyballs =>  unit rate = $ 3 / volleyball

4 fouls in 20 minutes.

=> rate = 4 fouls / 20 minutes => unit rate = 0.2 fouls / minute

36 strikeouts in 54 innings.

=> rate = 36 strikeouts / 54 innings => unit rate = 0.67 strikeouts / inning
</span>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Pls help me find the answer​
    8·1 answer
  • What is the equation in standard form of a parabola that models the values in the table
    15·2 answers
  • Type the integer that makes the following subtraction sentence true:<br><br> – 7 = -3
    7·1 answer
  • Which way does the parabola open​
    15·2 answers
  • Solve the equation:<br><br> 3x + 34 when x = 4<br><br> Show work!
    5·2 answers
  • A candle burns down at the rate of 0.75 inches per hour. The original height of the candle was 9 inches.
    13·1 answer
  • Help pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    7·1 answer
  • SHOW WORK NEED HELP ASSP
    12·2 answers
  • ―6 + (4 + 4)2 ÷ 2<br> This is my problem I need help with
    6·2 answers
  • Which scenario most likely describes an example of plagiarism?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!