1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnyKZ [126]
3 years ago
11

Estimate the unit rate to the nearest hundredth. $1.19=GRAPE JUICE 12 fl oz. The unit rate is about$_ per fluid ounce.

Mathematics
2 answers:
Ede4ka [16]3 years ago
6 0

Answer:

<h2>The unit rate is about 10 cents per fluid once of grape of juice.</h2>

Step-by-step explanation:

By given, we know that 12 fl oz of grape juice costs $1.19. We can use the rule of three to find the unit rate.

If 12 fl oz of juice costs $1.19, how much would cost one fluid once of juice.

1floz\frac{\$1.19}{12floz} \approx \$0.10

Therefore, the unit rate is about 10 cents per fluid once of grape of juice.

Ket [755]3 years ago
3 0
To find the unit rate of a given amount, you have to divide the price by the fluid oz or amount. In this case it is 1.19 / 12. The quotient is 0.0991666667 or (rounded) $0.10.
You might be interested in
Please answer if you can.
Mumz [18]

Answer:

25+24= 49coins 49÷2.5 is 19.5 so there are 19.5 dimes in the bag I believe

7 0
3 years ago
A jacket's original price is 65.00. it is on sale for 40% off. you have to pay 5% sales tax. what is the final price for the jac
nekit [7.7K]
40% of 65.00=0.40×65=26
65-26=39(your price)

sales tax(5%)=0.05×39=1.95 tax

39+1.95
=40.95(total)
3 0
3 years ago
Please help meeeee! <br> I'm really in a rush rn!
yawa3891 [41]

Answer:

-3.392

Step-by-step explanation:

2.34

1.052

+_____

= 3.392

3 0
3 years ago
Justin wanted to wrap his moms birthday present shaped like a rectangular prism with pretty paper. The box is 2.1 feet long, 2.7
JulijaS [17]

Answer:

42.06 ft²

Step-by-step explanation:

          2 sides = 2(2.7 ft × 3.2 ft) = 2 × 8.64 ft² =   17.28 ft²

 Front + back =  2(2.1 ft × 3.2 ft) = 2 × 6.72 ft² =   13.44 ft²

Top + bottom =   2(2.1 ft × 2.7 ft) = 2 × 5.67 ft² =   <u>11.34 ft² </u>

                                                         Total area = 42.06 ft²

   

5 0
3 years ago
PLEEEEEEEEASE HELP! How the heck do i figure this out!!!?<br> Find m
Fiesta28 [93]
Here is how you find the answer. 
Do remember that the term Bisect means to cut it in half.
So here it goes.
<span>5x = 3x + 10
5x - 3x = 10
2x = 10
x = 5
Then, substitute the values, so 5*5 or 3*5+10
Then, the answer for each smaller angle is 25.
</span>Remember bisect? so 25 x 2 so the final answer is 50.
Hope this is the answer that you are looking for. Thanks for posting your question!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Eva earns $16 for walking dogs for 4 hours. If eva charges at the same rate, how many hours will it take her to earn $32
    13·2 answers
  • Given the functions f(x)= 3x + 4 and g(x) = 5x - 10.  What is the value of  x for which f(x) = g(x) .​
    11·1 answer
  • How do I solve 2 3/4 -6 7/20, -2 3/5 - 6 /2/3, and 4 2/3 / 6 3/4?
    8·1 answer
  • If r = 3.2, what is the area of the shaded region? Round your answer to the nearest hundredth. Use your calculator's value of π.
    13·1 answer
  • 4) HELP ASAP is about cylinders and stuff and I have to wash dishes and stuff so please help me and if you can show work that wo
    8·2 answers
  • He hypotenuse of a right triangle is the side opposite to the
    6·2 answers
  • Please help 8th grade math ez
    11·2 answers
  • PLZ HELP ITS VERY VERY VERY DUE
    12·2 answers
  • PLZ HELP want to know if its right
    13·1 answer
  • HELP ME HELP ME <br><br> What is the slope of the line?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!