1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenKa [72]
3 years ago
13

johns coffee shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. type a cost 4.05 per lb. and type b cost 5.60 per lb.

This month john made 142 lbs of the blend for a cost of 655.70. how many lbs of type a did he use
Mathematics
1 answer:
ANTONII [103]3 years ago
3 0
Dear Jazzy870, John uses 161-162 lb of coffee a. Use the equation 655.70/4.05≈161.901.
You might be interested in
A construction company recently built a thirty-story building on a lakefront in China. Architects and engineers designed the bui
STALIN [3.7K]

Answer:

15 days

Step-by-step explanation:360/24=15

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brainliest for correct answer
Tcecarenko [31]
1.not a function 2. Not a function 3.function
3 0
3 years ago
Graph the line with slope<br> −1/2<br> and y-intercept 3.
joja [24]

Step-by-step explanation:

m=-1/2

b(0,3)

mark (0,3)then go down 1 and 2 to the right as in positive side

6 0
2 years ago
Help as soon as possible please. 20 points
VladimirAG [237]
I think the answer is 384 in^3
3 0
1 year ago
What is 40(33-11)2^2
Inga [223]

Answer:

3520

Step-by-step explanation:

33-11=22

40 times 22=880

880 times 4=3520

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Five times a number plus 5 has the same value as twice the number plus 10
    9·1 answer
  • Use your calculator to find the smallest solution to <img src="https://tex.z-dn.net/?f=-5e%5E%7B-4x%2B2%7D%2B3%3D%5Cfrac%7B1%7D%
    5·1 answer
  • Please help, 30 points, brainliest, and thanks!
    9·1 answer
  • What numbers add to 33 and muliplies to 75
    5·1 answer
  • Part B
    6·2 answers
  • You can make 5 gallons of liquid fertilizer by mixing 8 teaspoons of powdered fertilizer with water. How many teaspoons of powde
    14·1 answer
  • Makayla is taking a math course and is working with the perimeter of rectangles. She knows the perimeter and length of her recta
    9·1 answer
  • A 2 pound of bag of corn costs $3.52. What is the price per ounce?
    6·1 answer
  • I need hellp answer it
    14·1 answer
  • Which expression shows the first step in dividing 5x + 3 by x?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!