Answer:
$8.3
Step-by-step explanation:
Given
2.4 pounds of walnuts=$19.92
Solution
the price per pound of walnuts=19.92/2.4
=$8.3
Price of per pound walnuts is $8.3
Answer:
yes they are
Step-by-step explanation:
Answer:
First, plug-in x and y as 3sinθ-2 and 3cosθ+4 into the equation, respectively:

Then, +2 and -2 cancel out and +4 and -4 cancel out as well, leaving you with:

We can factor out 3^2 = 9 from both equations:

We know from a trigonometric identity that
, meaning we can reduce the equation to:


And therefore, we have shown that (x+2)^2 + (y-4)^2 = 9, if x=3sinθ-2 and y=3cosθ+4.
Hope this helped you.
Divition is the answer
Ex. a/b = a:b
I believe it is (3*4*4*4)/16=12
hopefully its right and it helped!