1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bezzdna [24]
3 years ago
11

If a Play Station was bought for $450 after a 10% discount what was the original price of the Play Station?

Mathematics
1 answer:
Gemiola [76]3 years ago
7 0
If it was bought after 10% discount, it means it was bought at 90% of the original price:
90% = $450 
1% = $5
100% = $5 x 100
100% = $500

The original price of the Play Station was $500.
You might be interested in
Five plus what equals 2?
N76 [4]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

5+-3 equals 2 because it is technically 5-3.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why is it easier to count on to add if you start with the greater addend
Vesnalui [34]
I think this is more of an opinion than an actual answer

6 0
3 years ago
5) Consider the sequence of steps to solve the equation: 2(x − 4) + 5x = 9x − 10 Given ⇒ 2(x − 4) + 6x = 9x − 10 Step 1 ⇒ 2x − 8
vlada-n [284]
<span>The answer to this question is Step 7.
                         Step 7 ⇒ −8 + 10 = x − 10 + 10
This is where 10 is being added to both sides. It is not Step 4 as that uses the Subtraction Property of Equality (which can be proved true by taking the addition of a negative number).
</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the length of BC, given that figure ABCD is a rectangle?<br>PLZ Help<br>​
salantis [7]
The answer is B) 18:) hope this helps
4 0
2 years ago
Find the length of side x and y
Komok [63]

x is 12 y is 5 i’m really sorry if this is wrong

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What does B.O.D.M.A.S. or B.E.D.M.A.S. mean?
    7·2 answers
  • Round 74,965 to the nearest hundred
    8·2 answers
  • A 5 pound bag of dog food costs $8.65 . what is the unit price?
    14·2 answers
  • The mean rent of a 3-bedroom apartment in Orlando is $1300. You randomly select 10 apartments around town. The rents are normall
    5·1 answer
  • Our family road trip to Yellowstone required driving approximately 610 miles. After 4 hours of driving we stopped for lunch and
    6·1 answer
  • Once simplified, which of the expressions below is equal to 2x+8? Select all that apply.
    15·1 answer
  • IF ANYONE HELPS ME I WILL DO ANYTHING!!!! I POSTED 6 MINUTES AGO about.. maybe more
    9·1 answer
  • Please help! which expression is equivalent to (-√-1)?
    12·1 answer
  • Find the sum<br> No links
    12·2 answers
  • Only answer if you know it please
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!