1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tekilochka [14]
3 years ago
8

You can solve the following proportion by cross multiplying. What will the equation be after you cross multiply? 3/9 = x/15

Mathematics
2 answers:
tatuchka [14]3 years ago
6 0
Its D 

3 * 15 = 9x  Answer
aksik [14]3 years ago
4 0
 3         x
---- = -----
  9       15

so 9x = 45 (and x =5).
You might be interested in
HELP ASAP
Alona [7]

Answer:

<h3>b) A cylinder in which h = 3 and d = 6 has a volume of 27π in^3; therefore, Wilson is correct.</h3>

Step-by-step explanation:

\text{The formula of a volume of a cone:}\\\\V_{cone}=\dfrac{1}{3}\pi r^2H\\\\r-radius\\H-height\\\\\text{The formula of a volume of a cylinder:}\\\\V_{cylinder}=\pi r^2H}\\\\\text{If the cylinder and the cone have the same diameter,}\\\text{then have the same radius.}\\\\diameter\ d=2r\to r=\dfrac{d}{2}\\\\d=6\ in\to r=\dfrac{6}{2}=3\ in\\\\\text{Substitute:}\\\\V_{cone}=9\pi\ in^3,\ r=3\ in:\\\\9\pi=\dfrac{1}{3}\pi(3^2)(H)\\\\9\pi=3H\pi\qquad\text{divide both sides by}\ 3\pi\\\\3=H\to H=3\ in

\text{Calculate the volume of a cylinder:}\\\\V_{cylinder}=\pi(3^2)(3)=27\pi\ in^3

6 0
3 years ago
Can you guide me through the steps of finding the area of a circle?
andreyandreev [35.5K]

Answer:

A=(3.14)r²

Step-by-step explanation:

First you find your radius if it is a diameter you divide it by 2

Second you multiply the radius by pi (π=3.14)

lastly you square your answer

hope this helps!

5 0
2 years ago
In 1991, the moose population in a park was measured to be 4360. By 1999, the population was measured again to be 5880. If the p
AnnyKZ [126]

Answer:

11960

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Please help I'll give 45 points just ignore 1&amp;2 and do 3 please
Readme [11.4K]

Answer:

$489.02

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
I paid $7.47 for 3 pounds of grapes. What is the cost of the grapes as a unit rate?
Vaselesa [24]
$7.47/3= $2.49
$2.49 per pound
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A radioactive substance has a decay rate of 2.3% per year. What is its half life? Give your answer correct to 2 decimal places.
    7·1 answer
  • I am thinking of n consecutive positive integers, the smallest of which is m. What formula represents the largest of these integ
    12·2 answers
  • Perform the indicated operation. 2 1/6 – 5 2/3
    7·2 answers
  • All dogs are animals.
    10·1 answer
  • If q=2. Evaluate (34+18*q)-(5q+7)
    10·2 answers
  • PLEASE HELP!??
    6·2 answers
  • Jackie exchanges 8 Kappa coins for 3 Gamma coins. Lana wants to exchange
    14·2 answers
  • How many people were surveyed for the graph?
    6·2 answers
  • 3. Express the following algebraic expressions in standard form.
    6·1 answer
  • a parking garage charges a flat fee of $6 an addition $4.50 per day. Jake paid $51 for d days. Write an equation to model the si
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!