1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crazy boy [7]
2 years ago
15

I paid $7.47 for 3 pounds of grapes. What is the cost of the grapes as a unit rate?

Mathematics
2 answers:
andreyandreev [35.5K]2 years ago
8 0
The unit rate is the cost for 1 pound of grapes.

3 pounds of grapes cost $7.47

1 pound of grape will be:      $7.47 / 3 =    $2.49

The unit rate is  :            $2.49 /pound
Vaselesa [24]2 years ago
6 0
$7.47/3= $2.49
$2.49 per pound
You might be interested in
Amalia is scuba diving at a position 24.25 feet below sea level. She descends 0.5 foot each minute for 25 minutes. What is Amali
Inga [223]

Answer:

36.75 feet below sea level

Step-by-step explanation:

Feet she descended in 25min

=0.5×25

=12.25

Therefore, the total feet she dived to

=12.25+24.25

=36.75

5 0
2 years ago
Over the last 24 months, Wendy has deposited the same amount of money in her bank account each month. If she deposited a total o
zysi [14]

Answer:

55

Step-by-step explanation:

Assuming she deposited the same amount each month.

Total ÷ Months = Amount Deposited Each Month

1,320 ÷ 24 = 55

6 0
3 years ago
Please help, I need the answer quick, Thank you
cricket20 [7]

Answer: true

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve each equation. Leave the answer as an improper fraction. 16x^2 = 49​
zmey [24]

Answer:

7/4

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can somebody help please??? Explain... I need help with with this one problem:
LUCKY_DIMON [66]

Well - I mean. If every lunch costs $4 that means that the relationship should be linear.


You used to be able to draw graphs. But plot it out.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve kx -2 = 7 for x
    6·1 answer
  • What is the answer x[x+2(3x-7)]=22x-65​
    15·1 answer
  • Given: T is the midpoint of JK¯¯¯¯¯JK¯, JK = 5x – 3, and JT = 2x + 1. Determine the length of JK¯¯¯¯¯JK¯
    6·2 answers
  • Write a true proportion from each set of four numbers. Is it possible to make another proportion using the same set of numbers?
    5·1 answer
  • Figure G is rotated 90Degrees clockwise about the origin and then reflected over the x-axis, forming figure H. On a coordinate p
    14·2 answers
  • Riley has collected surveys for her final thesis project. One one question, 46.1% of respondents said that conditions were impro
    7·1 answer
  • Choose the graph that matches the equation below y=3x+1
    10·2 answers
  • TRUE or FALSE: Your boat travels 480 miles in 20 hours. That is the same rate as 860 miles in 40 hours.
    10·2 answers
  • Don invests $12,000 into an account that pays 8.25% simple interest. How much interest does his account earn after 4 years?
    10·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST IF YOU ARE CORRECT!!!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!