1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crazy boy [7]
3 years ago
15

I paid $7.47 for 3 pounds of grapes. What is the cost of the grapes as a unit rate?

Mathematics
2 answers:
andreyandreev [35.5K]3 years ago
8 0
The unit rate is the cost for 1 pound of grapes.

3 pounds of grapes cost $7.47

1 pound of grape will be:      $7.47 / 3 =    $2.49

The unit rate is  :            $2.49 /pound
Vaselesa [24]3 years ago
6 0
$7.47/3= $2.49
$2.49 per pound
You might be interested in
Find the value of k. Enter as an exact, simplified value.
Nadya [2.5K]
27.2289?=k I used sine
8 0
2 years ago
Evaluate the expression when x=3 and y=5 2xy
bija089 [108]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

Substitute for x and y

2 x 3 x 5 = 6 x 5 = 30


I hope this helped and please mark mark me as brainliest!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please! this is my third time posting this!! T.T
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

24 - 3 x = -27

Subtract 24 from each side

24-24 - 3 x = -27-24

-3x =-51

Divide each side by -3

-3x/-3 = -51/-3

x = 17

Check

24 -3(17) = -27

24 -51 = -27

-27 = -27

8 0
3 years ago
The altitude of mt. makalu is 8485meters,find its heights in centimeter​
ad-work [718]

Answer:

the answer is 848500 centimetres

Step-by-step explanation:

we have to multiply the value by 100.

hope it helps.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify (m^3)^6/m^18
Nezavi [6.7K]

Step-by-step explanation:

b = 1........... .. ...... .

7 0
3 years ago
Other questions:
  • One bus leeves a stop every 12 minutes. A second bus leaves the same
    13·1 answer
  • An executive invests $27,000, some at 8% and the rest at 7% annual interest. If he receives an annual return of $2,050, how much
    10·2 answers
  • Simply 2 x b x b x b x 4
    13·2 answers
  • Find the given elements of matrix D<br> Please help!!!
    13·2 answers
  • What is 1/4 of 32 PLEASE HELP ME IM STUCK
    5·2 answers
  • A sailboat depreciates at 15% of its original value each year. If the sailboat was $9,500 at its time of purchase, what is the v
    14·1 answer
  • What is the product?
    13·1 answer
  • Which is the least fraction 5/12 10/12 9/12 6/12
    10·2 answers
  • The "sum" of two numbers is: A the result when both numbers are added together B the result when the first number is subtracted
    6·2 answers
  • 7/30 it's almost due omgomgomg
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!