We are given :
The ratio of orange juice to pineapple juice in tropical treat punch = 4:3 or 4/3.
Number of oz of orange juice = 64 oz.
Let us assume number of oz pineapple juice does he need = p.
We can setup an proportion:
64 : p = 4 : 3

On cross multiplication we get
64 × 3 = 4 × p
192 = 4p
Dividing both sides by 4, we get
p = 48.
<h3>Therefore, he needs 48 oz of pineapple juice.</h3>
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
Fgemgwgeafkeqjdajsfjfsmgdmdgmsgm
That equation is the same as 3m=0, only m=0 works. Do you think they want you to say, all numbers but zero are excluded? Or is the equation different?