1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlada [557]
4 years ago
5

The points (8,-10) and (6,w) fall on a line with the slope of -2. What is the value of w?

Mathematics
1 answer:
ella [17]4 years ago
7 0
W = -6
You get the formula from (8, -10) and the slope.
You might be interested in
What is the domain and range of x+5
Genrish500 [490]
The domain of a function is the set of all acceptable input values (X-values). The range of a function is the set of all output values (Y-values).
3 0
4 years ago
Emilia spend about 5/6 of their day sleeping. How many hours did Emilia sleep
snow_lady [41]
Emilia slept 20 hours
7 0
3 years ago
Two objects are ________ when they have the same size and shape. What’s the blank?
iren2701 [21]

Answer:

I think the answer is 'congruent'. :)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carlos worked 31.5 hours at a hospital as a volunteer. This represents 87.5% of his school’s requirement of community service. H
Artist 52 [7]
<span> 36 hours is the requirement</span>
8 0
3 years ago
Please help!<br> A<br> B<br> C<br> D
Vinvika [58]

Answer:e

Step-by-step explanation:n

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help!!!! Please answer these equations and show your work. Thank you!!!
    9·1 answer
  • ( middle school 5th grade ) The plot below shows the amount of time spent on 5 math problems. If the total amount of time spent
    5·1 answer
  • The volume of a cube is 64 cubic inches. what is the length of one side?
    8·1 answer
  • HELP WILL PICK BRAINLIEST!
    14·1 answer
  • Jerome found another feather that made the difference between the longest and shortest feather 1 3/4 inches what could be the le
    10·1 answer
  • I need your help please asap
    11·2 answers
  • Add the polynomials. <br><br> 1. (-4x^2+2x+6)+(5x^2-x+10)<br><br> 2. (5x^2-9x+2)+(-3x^2+2x+4)
    12·1 answer
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • You can also use the formula V= <br><br><br><br> pls help me out
    12·1 answer
  • Manny's grocery store has a
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!