1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leonid [27]
2 years ago
6

It takes omar four minutes to eat eight carrots sticks. how long does it take him to eat one ?

Mathematics
1 answer:
astra-53 [7]2 years ago
5 0
It takes Omar 30 seconds to eat one considering he ate 8 in 4 minutes ...

If we really wanted to we could turn this into the fraction 8/4
8 being the amount of carrot sticks he ate and 4 being the time it took
now all u have to do is simplify that turns into 2/1 and since the 1 is one minute and her can eat 2 in one minute we can safely say he eats 1 carrot stick every 30 seconds 

:) hope this helps!!

You might be interested in
Write 26 3/4 as a decimal number
siniylev [52]

Answer:

26 3/4 as a decimal would be 26.75

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many real and complex roots exists for a polynomial?
solmaris [256]

Step-by-step explanation:

whenever a complex number is a root of a polynomial with real coefficients, its complex conjugate is also a root of that polynomial. as an example, we'll find the roots of the polynomial..

x^5 - x^4 + x^3 - x^2 - 12x + 12.

the fifth-degree polynomial does indeed have five roots; three real, and two complex.

7 0
2 years ago
A car salesperson sells a used car for $9,000 and earns 7, of the sale
Anuta_ua [19.1K]

Step-by-step explanation:

commision = 7% of $9000

commision = 7/100 * $9000

commision = $630

4 0
2 years ago
6) What is the mystery number?
valkas [14]
9.333048
is what I believe the mystery number would be
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jenny went on a walk everyday for 4 weeks with her dog. She got paid $30 dollars everyday. How much money does she have?
Elza [17]

Answer:

$840

Step-by-step explanation:

4 weeks = 28 days

28 x 30 = 840

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A certain type of cell doubles every 7 hours. If you started with 14 cells, how many would you have after 21 hours? (gridded
    7·1 answer
  • Find a solution for the equation y = 4x - 3.
    13·1 answer
  • A nut mixture of walnuts and cashew nuts at a small fair is $1.00 per pound of walnuts and $3.10 per pound of cashew nuts. Over
    10·2 answers
  • Select the three unit rates that can be used to describe the price of coffee. $2.10 per cup $6.00 per 16 ounces $8 per can $11 p
    15·2 answers
  • Plz answer both questions 15 points
    10·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the point (4, -6) and has a slope of -3
    10·1 answer
  • What angle does an arc 5.5cm in length subtend at the center of a circle of diameter 7cm​
    5·1 answer
  • Solve the following system of equations. Carefully show how you arrived at your answers.
    5·1 answer
  • Which of the following choices is equivalent to the equation?
    11·1 answer
  • I need helppp I’ll give Brainliest this is geometry btw<br>SOMEONE HELP?!!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!