1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anvisha [2.4K]
3 years ago
9

Pretend that you are a strawberry farmer and the market price of strawberries went up $1 per pound to $4 per pound. Explain what

you would do and why.
Mathematics
1 answer:
Karolina [17]3 years ago
3 0
Increase the price of the strawberries to keep the same profit
You might be interested in
This is 15 points plz help ( no links ) EXPLAIN YOUR ANSWER plz
goldfiish [28.3K]
A.
EXPLANATION:
The mode is the peak of the data, in this data set, 5/8
The median is the center of data, in the data set, 1/2
5/8>1/2
Mode>Median
6 0
3 years ago
HELP ME WITH THE EQUATION!!! IF ITS CORRECT ILL GIVE BRAINIST
Andrei [34K]

Answer:

The equation would be F = C - 3m

Step-by-step explanation:

Based on the chart, the fee for each movie you rent costs 3 dollars. The F is the monthly membership fee, the m is the number of movies rented, the 3 is the fee for each movie rented, & the C is the cost.

I really hope that it helps.

3 0
2 years ago
Factor the linear expression 16p- 24 using the greatest common factor of
horsena [70]
The Answer should be A
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which line has a slope of -1/2?<br> A.) line d<br> B.) line c<br> C.) line b<br> D.) line a
Leokris [45]

Answer:

C) line d

Step-by-step explanation:

Line D’s slope is -1/2, so C is the correct answer.

8 0
3 years ago
Let f(x)=2(4)x+1−2. The graph of f(x) is translated 7 units to the left to form the graph of g(x).
ladessa [460]
This is what the following graph would look like:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The total bill for a dinner, before tax, is $40.00. If you leave a 15% tip, you will leave a tip of
    7·1 answer
  • A retailer at an outdoor market sold 5 dresses at $36.95 each. He sold 2 more at $41.99 each and 3 at $38.95 each. He also sold
    15·1 answer
  • Regis deposits $5000 into an account for his 10-year-old child the bank has an annual interest rate of 8.5%, compounded monthly.
    5·1 answer
  • The sum of one-half t and one third s
    10·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • 2. A coat costs 3 times as much
    10·1 answer
  • To find the height of a pole, a surveyor moves 180 feet away from the base of the pole and then, with his eyes (4 feet above the
    13·1 answer
  • What is the slope of the line? Type fractions as y/x).
    15·1 answer
  • In a class of 25 students, 15 are female and 16 have an A in the class. There are 12 students who are female and have an A in th
    6·1 answer
  • The table shows the number of blue marbles and red marbles that four friends have collected.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!