Answers are 2 and 3
supplementary angles and adjacent angles
Answer:
72 feet
Step-by-step explanation:
multiply 34 by 2 (because there is 2 sides), and multiply 2 by 2 (because there is 2 sides), and you'll get 68 and 4. add them together, and you'll get 72.
4 pairs of pants for $18.
Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:
18 / 4 = 4.50 per pair.
Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:
27 / 4.5 = 6
6 pairs of pants can be cleaned for $27.
There are 12 boys enrolled in algebra 2