V=120, l=8, h=1.5
W = V/hl
W=120/8(1.5) = 10
Answer:
it seems you have made a typo
Step-by-step explanation:
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
FALSE
Step-by-step explanation:
<E in ∆AED ≅ <E in ∆CEB.
Both are 90°.
Side ED ≅ Side EB
Side AD ≅ Side CB.
Thus, two sides (ED and AD) and a non-included angle (<E) of ∆AED are congruent to corresponding two sides (EB and CB) and a non-included angle (<E) of ∆CEB. Therefore, by A-S-S Congruence Theorem, both triangles are congruent to each other not by SSS.
Answer:
40
Step-by-step explanation:
4 x 2 = 8 x 5
l x w x h
or
Bxh