1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Molodets [167]
3 years ago
14

Simplify a^2+ab-2b^2/a^2-2ab-3b^2

Mathematics
2 answers:
Ahat [919]3 years ago
8 0

a4b2 + 2a4 - 12a3b - 2ab3 - 4b2  

 ———————————————————————————————

               2a2              

klasskru [66]3 years ago
5 0

Simplify a^2+ab-2b^2/a^2-2ab-3b^2


Answer: -(2 b^2)/a^2 + a^2 - a b - 3 b^2

You might be interested in
Evaluate 4-2f when f=1
iren2701 [21]
The answer is 2 ....
.. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaseee helppp answer correctly !!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vfiekz [6]

Answer:

(7, -4)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 10 tickets to the movies cost $55, how much would 4 tickets cost?
11111nata11111 [884]

Answer:

55 \div 10 =   \: 5.5 \: dollars \\ 5.5 \times 4 = 22.0 \: dollars

5 0
3 years ago
What is "house flipping?" a. The process of transferring ownership of a house from one person to another. b. The process of buyi
nalin [4]

Answer:

The answer is B, i believe

Step-by-step explanation:

House flipping is usually when you buy s house and renovate it to make it look nicer and then selling it for more to make a profit from that.

5 0
3 years ago
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Using the right triangle below, find the cosine of angle A.
    9·1 answer
  • Twelve times the number of days decreased by five
    8·1 answer
  • Point (w, z) is transformed by the rule ​(w+5, z)​. What type of transformation occurred?
    9·1 answer
  • A box of old books contains 6 mysteries, 4 biographies, and 2 children’s books. Which of the following can be used to determine
    14·1 answer
  • In Jillian’s garden, there are 3 rows of carrots 2 rows of string beans,and 1 row of peas . There are 8 plants in each row . How
    11·2 answers
  • The elevation of New Orleans, Louisiana, is -6 feet. Which of the following best describes -6 feet? A. 6 feet below sea level B.
    9·1 answer
  • Find the slope of the line passing through the pair of points:<br> (-6,-1), (-6,4)
    9·1 answer
  • Question is attatched
    8·1 answer
  • 5z+7=3 what solution
    12·1 answer
  • HELP WILL MAKE BRAINLIEST
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!