1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
3 years ago
10

Which shapes can the composite figure be divided into to find the area?

Mathematics
2 answers:
nalin [4]3 years ago
7 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

it is b cause you can make a dividing by making a rectangle and square

melomori [17]3 years ago
6 0

Answer:

the answer is b

Step-by-step explanation:

i took the quiz and got a 100 on it

You might be interested in
Question 6(Multiple Choice Worth 5 points)
9966 [12]
Question 6: $38.82
question 7: t=5w
question 8: which blood type does the leaf number of people have
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plzz help i need to defeat a boss
maw [93]

Answer:

4.78 m

Step-by-step explanation:

From cm to m, you would need to divide 100 to get your conversion answer which is 4.78 m.

5 0
2 years ago
How long qouod it take a person traveling 10 miles per hour to trsvel 80 miles?
Bas_tet [7]

Answer:

if youre traveling 10 miles per hour then 8 hours would multiply 8 · 10 = 80 thus telling us that it would take us 8 hours to travel 80 miles. its basic math tbh...

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Walker, a runner, asked students to find the unit rate of the winner of the first Boston Marathon in 1897. John J. McDermott
EleoNora [17]

Answer: 8.4 miles per hour

Step-by-step explanation:

Since, total distance = 24.5 miles,

Time taken =  175 \text{ minutes} = \frac{175}{60} \text{ hours} =\frac{35}{12} \text{ hours}

Thus,

\text{ The unit rate} = \frac{\text{ Total distance}}{\text{ Time taken}}

=\frac{24.5}{35/12}

=\frac{294}{35}

=8.4\text{ miles per hour}

6 0
2 years ago
Solve 5x + 8 < 3(x + 2)
Vaselesa [24]
The answer i thinkkk would be,
x < -1
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 16 pound turkey cost $14.24 what is the price per pound
    5·2 answers
  • Which one is higher 45 fahrenheit or 30 celsius?
    8·1 answer
  • AB←→ and CD←→ are parallel. If EF = a units, what is the measure of GH¯¯¯¯¯?
    5·2 answers
  • See if you can Answer 9x^2+12x-24
    9·1 answer
  • What is the average mean of these scores 90 80 60 and 50
    15·1 answer
  • Classify the angle as acute, right, obtuse, or straight.
    15·1 answer
  • Please help me 1,2,3 or 4 need ASAP.
    11·1 answer
  • 1. If 15% of adults in a certain country work from home, what is the probability that fewer than 42 out of a random sample of 35
    6·1 answer
  • 3. Consider two 'postulates' given below: 0 Given any two distinct points A and B, there exists a third point C which is in betw
    6·1 answer
  • Rewrite in simplest terms: -8(-2a+4a-8)-7a
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!