1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stella [2.4K]
3 years ago
12

Mr.Swanson bought a package of 10 disposable razors for $6.30. He found that each razor lasted for 1 week. What was the cost per

day
Mathematics
1 answer:
Blababa [14]3 years ago
4 0

Answer:

9 cents per day

Step-by-step explanation:

1 week = 7 days

Each razor lasts 1 week = 7 days

10 razors last 10 weeks = 10 * 7 days = 70 days

cost per day = (total cost)/(number of days)

cost per day = $6.30/(70 days) = $0.09/day

You might be interested in
Whats the answer to x+56=45-x
adoni [48]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is no solution or a 0 with a line through it

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
% ____of $10 = $1<br> Helppppppo
Len [333]
10% is equal to $10 = $1
7 0
3 years ago
(x + y + 3)(x + y - 4) multiplying polynomials
Yuliya22 [10]
X^2 + 2xy + -x + y^2 + -y + -12
4 0
3 years ago
Brayden was out at a restaurant for dinner when the bill came. His dinner came to $22. After adding in a tip, before tax, he pai
otez555 [7]

Answer:

30%

Step-by-step explanation:

28.60-22=6.60

6.60/22=0.3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
ok so i just realised how much cartels make well then call me La Madrina lolz ok how longs a football field?
harkovskaia [24]

Answer:

100 yards or 300 feet

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Producers will make 1000 refrigerators available when the unit price is $280.00. At a unit price of $400, 5000 refrigerators wil
    13·1 answer
  • Solve for x<br> 10x-2(x+4)=8(x-2)+6
    8·1 answer
  • 1. Six less than n is less than - 4. how would o write this equation <br>​
    15·2 answers
  • There\ were\ 750\ questions\ in\ a\ mathematics\ book.\ \ Sam\ answered\ 82\%\ of\ them\ correctly.\ \ how\ many\ questions\ did
    6·1 answer
  • Find out the area and perimeter of circle of radius 7cm
    7·2 answers
  • If two side of a right angle triangle is 25cm and 15cm what is the length of the unknown side
    13·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the points (0, 6) and (-3, 0) and is parallel to y = 2x + 5? *
    8·1 answer
  • Someone help fast!!<br> please
    13·1 answer
  • If a*b equal 5a +3b what is -4*3=
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!