1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katyanochek1 [597]
3 years ago
10

Which three lengths could be the lengths of the sides of a triangle? 13 cm, 5 cm, 18 cm 21 cm, 7 cm, 7 cm 8 cm, 23 cm, 11 cm 9 c

m, 15 cm, 22 cm
Mathematics
1 answer:
Alexeev081 [22]3 years ago
7 0
We can solve this problem using the Triangle Inequality property. The Triangle Inequality property states that the sum of two sides of a triangle will always be greater than the third. That being said, the only answer that works is the last one, which has the answer of 9 cm, 15 cm, and 22 cm. 
You might be interested in
Solve the literal equation<br><br> Solve ax-y/b = c for y
rjkz [21]
Y=-ax-c/y
I did this really fast in my head so check it first
8 0
3 years ago
In a science experiment, Shelly has to weigh a compound in grams. The balance in her school measures in milligrams (mg). Shelly
exis [7]

Answer:

8.45 grams

Step-by-step explanation:

In a science experiment, Shelly has to weigh a compound in grams. The balance in her school measures in milligrams (mg). Shelly finds that the weight of the compound is 8,450 mg. What is the value in grams (g) that Shelly should enter?

1 mg = 0.001 g

8450 mg = x

Cross Multiply

= 8450 × 0.001 g

= 8.45 g

Therefore, Shelly should enter 8.45 grams

7 0
2 years ago
What is the area of a rectangle that is 1 1/4 m long and 3/4 of a meter wide
Marat540 [252]

Answer:

the answer for this question is 15/14

to find area the formula is area = l×b

here length is 1 1/4 and breadth is 3/4 so l×b = 1 1/4=5/4 so 5/4×3/4=15/14

5 0
2 years ago
What is the surface area?
frosja888 [35]
98cm^2 - bigger triangles are 28 each, bottom one is 14. (28 x 3) + 14=98
3 0
2 years ago
20 POINTS - Can someone answer this pls
Temka [501]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • A pack of gum costs 50 cents. That is 4 cents less than four times what the pack cost 15 years ago.
    8·2 answers
  • Estimate the product by rounding 5 times 5,503
    15·1 answer
  • A local museum had a total of 38,267 visitors last year. The museum was open everyday except for four holidays. On average how m
    12·2 answers
  • -6x + 6y= 6<br> -6x + 3y=-12
    13·2 answers
  • Convert 0.6 repeating into a fraction
    10·2 answers
  • Harper Chicken Corporation processes and packages chicken for grocery stores. It purchases chickens from farmers and processes t
    6·1 answer
  • PPPLLLZZZZ HHHEEELLLPPPP!!!!!!!<br><br> 2+2=____
    6·2 answers
  • ILL GIVE U BRAINLYIST
    7·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!