1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
13

Please plis help me with this equation is for tomorrow put with resolution plis which are in parentheses and written: "squared"

is because the parenthesis set is raised to the square thanks
(x+5) (2x-12) =

(5x squared + x) (3x cubed - 1) =


(3x+1) (x+3) - (3x+2)(x+2)=


M= (4x+1)squared - 2(8x squared + 4x)

Mathematics
1 answer:
oksian1 [2.3K]3 years ago
8 0
These are the solutions to the question. Hope I was able to help

You might be interested in
PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
Debora [2.8K]

Yo sup??

you can solve this quesion by having the knowledge of trigonometric ratios

let angle B be x, then

tanx=7/3

x=66.8

Hope this helps

4 0
3 years ago
I’ll give brainliest!! Help!!Jeremy deposits $24,000 into an account earning interest that is compounded monthly. The interest r
Schach [20]
The answer is $79,523.95

I just tooked the test.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
BACTROBAN ointment contains 2% w/w mupirocin. How many grams of a polyethylene glycol ointment base must be mixed with the conte
lyudmila [28]

Answer:

66g of polyethylene ointment base!

6 0
3 years ago
Last week, the price of apples at a grocery store was $1.06 per pound. This week, apples at the store are on sale at a 10% disco
olga2289 [7]

Answer: $6.48

Step-by-step explanation:

1.60 * 0.1 = $0.16

1.60 - 0.16 = $1.44

1.44 * 4.5 = $6.48

4 0
2 years ago
What is the value of this expression?
Zepler [3.9K]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

Step 1: Solve (-2+(-1))^2/3 3

           1. -2+(-1) = -3

           2. (-3)^2 = 9

           3. 9/3 = 3

Step 2: Solve (-4)^2-17 -1

           1. 3/-1

Step 3: Simplify 3/-1 = -3. I hope this helped and please don't hesitate to reach out with more questions!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • slader How many partitions of the set {1, 2, 3, . . . , 100} are there such that there are exactly three parts and elements 1, 2
    14·1 answer
  • Point S is on line segment \overline{RT}
    7·1 answer
  • What is the sequence order for<br> ......... 4, 16, 36, 64, 100,...
    13·1 answer
  • Sabrina was able to map circle P onto circle R (with Q and S being on each circle, respectively) using a translation and a dilat
    13·2 answers
  • ∀ set A:(A⊆A)<br><br>Select one:<br><br>True<br><br>False<br>​
    5·1 answer
  • A ribbon is 12 3/8.Into how many 3/4 peices can it be cut?
    5·1 answer
  • Answer this ASAP to get points and brainliest
    14·2 answers
  • Please help me I don't get it and thanks!​
    6·1 answer
  • Which of the following is most likely the next step in the series ?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!