1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilia_Sergeevich [38]
3 years ago
14

A deluxe bakery sells a cookie for $4.01, a brownie for $4.1 and a cake for $30.54. On Wednesday they sold 13 cookies, 5 brownie

s and 3 cakes. The cost in ingredients for each cookie is $1.79, for,each brownie is $0.63 and for each cake is $6. 71. How much profit did they make on Wednesday?
Mathematics
1 answer:
Mandarinka [93]3 years ago
7 0

Answer:

Profit = \$117.7

Step-by-step explanation:

Given

Selling Price of:

Cookies = \$4.01

Brownie = \$4.1

Cake = \$30.54

Quantities Sold:

Cookies = 13

Brownies = 5

Cake = 3

Cost Price:

Cookies = \$1.79

Brownie = \$0.63

Cake = \$6.71

Required

Determine the profit

First, we need to calculate the total cost price:

Total Cost Price = Item Cost Price * Quantity ---- For each

i.e.

Total\ Cost\ Price = \$1.79 * 13 + \$0.63 * 5 +\$6.71 * 3

Total\ Cost\ Price = \$23.27 + \$3.15 +\$20.13

Total\ Cost\ Price = \$46.55

Then, the total selling price

Total Selling Price = Item Selling Price * Quantity ---- For each

Total\ Selling\ Price = \$4.01 * 13 + \$4.1 * 5 + \$30.54 * 3

Total\ Selling\ Price = \$52.13 + \$20.5+ \$91.62

Total\ Selling\ Price = \$164.25

Profit is calculated as thus:

Profit = Total\ Selling\ Price - Total\ Cost\ Price

Profit = \$164.25 - \$46.55

Profit = \$117.7

You might be interested in
What is the unit rate if there are 1,760 calories in 8 servings
satela [25.4K]
So to do this we want 1 is to (some number more than 1) so
1760/8=
simplify
220 calories in 1 serving or 220:1
3 0
3 years ago
What is the equation of the line that passes through the points (-1 , 3/2) and (1/2 , 1/2 )
Simora [160]

Answer:

<u>y = -2/3x + 5/6</u> (slope intercept) (y = ax + b)

4x + 6y = 5 (standard form) (Ax + By = C)

y - 3/2 = -2/3(x + 1) (point slope) (y-y1 = m(x-x1)) (m = y2 - y1 / x2 - x1)

______________________________________

6 0
3 years ago
A line contains the point (2 , 1) and has a slope of -2. What is the equation of the line?
gogolik [260]

Answer: y=-2x+5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A line contains the points (3, 8) and (6, 5). Write the equation of the line in slope-intercept form. Use no spaces in your equa
Artyom0805 [142]
5-8
------ =-3/3=1
6-3
y=1x+b
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are six orange marbles, 2 red marbles, 3 white marbles, and 4 green marbles in a bag. Once a marble is drawn, it is replac
bogdanovich [222]

Answer:

2.) 2 orange marble in a raw

Step-by-step explanation:

because there are more orange marble than other colours

8 0
3 years ago
Other questions:
  • An African elephant weighs 6 tons. What is the weight of the elephant in pounds?
    6·2 answers
  • On a coordinate plane, triangle A B C is shown. Point A is at (3, 4), point B is at (negative 5, negative 2), and point C is at
    5·2 answers
  • A machine worked for 5 hours and used 4 kilowats if electricity. The machine used ------ of a kilowatt each hour it worked.
    6·1 answer
  • at the bake sale,jonah sold 4 cakes for 8 dollars each and 36 muffins for 2 dollars each.what was the total amount in dollars,th
    14·2 answers
  • Is 3,540 reasonable for the difference 9,760-5,220
    12·1 answer
  • 1. -2x = 12
    13·2 answers
  • What is 6x+7y=7 in slope intercept form?
    9·1 answer
  • Use 3.14 for pie :) please
    9·1 answer
  • What is π + e its easy
    9·2 answers
  • Solve the system, enter the smallest x coordinate first
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!