1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faltersainse [42]
3 years ago
9

spencer spent 4 hours doing chores over the weekend. If he spent 2/3 for an hour on each chore, how many chores did he do.

Mathematics
1 answer:
Elina [12.6K]3 years ago
4 0
2/3 + 2/3 + 2/3 + 2/3
8/3
2 2/3
You might be interested in
David drives 40 miles in one hour. How many miles does he drive 1.5 hours?
Karo-lina-s [1.5K]

Answer: 60 miles

Step-by-step explanation: if 40-20=20 and your trying to figure out how many miles is traveled in 1.5 miles then you add 40 and 20 which gives you 60 miles

6 0
3 years ago
-3/7 +2z <49 how to work this?
Zepler [3.9K]

We need to isolate z on one side of the equation.

First, add 3/7 to both sides of the equation (this will cancel out the -3/7):

2z < 49 + 3/7

Let's change (49+3/7) into an improper fraction:

2z < 346/7

Divide both sides by 2 to get the answer:

z < 173/7

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to convert 12 mins = ___ hours
BlackZzzverrR [31]
I think its timsed by 60
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
When artists create a three dimensional object that does not enclose all sides, we refer to it as having open volume. Group of a
Alina [70]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

When artist encloses a space with materials that are not completely solid, it is an open volume. since the materials are not completely  solid, it does not enclose all sides. Such a three dimensional object with all sides not enclosed is referred to as an open volume.

3 0
3 years ago
Soda A cost $1.49 per 28 oz. bottle vs. $0.95 per 21 oz.
IrinaVladis [17]

Answer:

You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B

Step-by-step explanation:

Find the rate of both sodas.

Soda A.

1.49 / 28 = $0.0532 per oz.

Soda B.

0.95 / 21 = $0.0452 per oz.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help with 12 please
    9·1 answer
  • For the 7:30 showtime, 140 movie tickets were sold. Receipts from $13 adult tickets and the $10 senior tickets totaled $1,664. H
    11·1 answer
  • A watch company sells 35 watches each day. How many watches does the company sell in two weeks if it’s open every day
    7·2 answers
  • What two different pairs of decimals whose sums are 8.69?
    8·1 answer
  • The answer to this problem and how it is for
    10·1 answer
  • Could someone please explain and answer these? Thank you!
    10·1 answer
  • Solve for the value of z in the indices 5z=80z*-1/3
    14·1 answer
  • Consider the functions f(x)=3x squared - 5 and g(x)= square root of x -5 +2
    8·1 answer
  • Which of the following is a solution to the equation y=-1/4x +8 O (10,8) 0 (48) O (49) O (-8.-10)​
    8·1 answer
  • Use inductive reasoning to find the 10th term in the sequence 5, 8, 11, 14, ...
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!