Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
Answer: k=ab
Step-by-step explanation:
a=
ab=k
A decimal is "." this symbol is used to separate whole numbers from a number value that is less than 1. Decimals basically puts things in its correct "place" according to the place value chart. | Example : $ 1.70 ; Without the decimal point this would be 170$ and in reality it is only one dollar and seventy cents. |
They can play both if they wanted to......