At x=2, y=4
At x=4, y=16
So the total change in y from x=2 to x=4 is 16-4=12
And since average rate of change = total change in y divided by total change in x within the same period, therefore the answer is 12/2 = 6
Hope that helps. Let me know if you have any questions.
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
It will be 5 out of 9 times you will pull a red marble
$293.28 You multiply 282 by 0.04 which is 11.28. Then you add the 11.28 to 282.
Answer:
The time (t) it takes to clean an office building is <em><u>directly</u></em> <em><u>related</u></em> to the number of people (p) working.
t is proportional to p
