1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zepler [3.9K]
3 years ago
7

If f(x)= 4^-8 and g(x)= 5x+6, find (f-g)(x)

Mathematics
1 answer:
Sveta_85 [38]3 years ago
5 0

f(x)=4^x-8,\ g(x)=5x+6\\\\(f-g)(x)=f(x)-g(x)=(4^x-8)-(5x+6)=4^x-8-5x-6=4^x-5x-14

You might be interested in
Please help me out on this question
Mariulka [41]

At x=2, y=4

At x=4, y=16

So the total change in y from x=2 to x=4 is 16-4=12

And since average rate of change = total change in y divided by total change in x within the same period, therefore the answer is 12/2 = 6

Hope that helps. Let me know if you have any questions.

7 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
2 years ago
A bag contains 5 red marbles and 4 green marbles. What is the probability of choosing a red marble then a green marble, without
STALIN [3.7K]
It will be 5 out of 9 times you will pull a red marble
5 0
3 years ago
The price of the bicycle that Rocco wants to buy is $282. How much will Rocco pay for the bicycle if the state tax rate is 4%
AleksAgata [21]
$293.28  You multiply 282 by 0.04 which is 11.28. Then you add the 11.28 to 282.
6 0
3 years ago
The time (t) it takes to clean an office building is directly related to the number of people (p) working. Which of the followin
Inessa [10]

Answer:

The time (t) it takes to clean an office building is <em><u>directly</u></em> <em><u>related</u></em> to the number of people (p) working.

t is proportional to p

t = kp \\  \boxed{\red{\frac{t}{p}  = k}}

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve each equation 11.3 - 7.2f = -3.82
    9·1 answer
  • Can someone help me with this question please
    11·1 answer
  • Please help! Correct answer only, please! Consider the matrix shown below: Find the inverse of the matrix A: (i.e Find A^-1).
    8·1 answer
  • 8.68x+ 25.84 - 21.6 = 2.3x +17
    9·2 answers
  • Lynnette can wash 959595 cars in 555 days.<br> How many cars can Lynnette wash in 111111 days?
    7·2 answers
  • Does reversing the order of digits of a 2 digit prime number always result in a prime number
    9·2 answers
  • The volume, Q, of a sound is inversely proportional to the square of the distance n, in meters, from the source of the sound. A
    10·1 answer
  • A warehouse has boxes that are 18 inches tall and other boxes that are 30 inches tall. If 18 inch boxes is stacked next to 30 in
    14·1 answer
  • AOC and BOD are diameters of a circle, centre O. Angles BAD and CDA are 90°. Prove that triangle AND and triangle DCA are congru
    9·1 answer
  • Find the volume of the triangular prism.10 cm12 cm8 cmVolume = [?] cm3
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!