|x-6| < 1 + 10 (move 10 to the right side)
|x-6| < 11
1)x-6 < 11 (here x >= 6)
2)-x+6 < 11 (here x < 6)
1)x<17
2)x>-5
so we get -5 < x < 17
the answer: (-5; 17)
At Wolf-M-Up, Cost = 17.50 + 2.25(number of days)
At Fangs-R-Us, Cost = 24.25 + 1.5(number of days)
The costs are the same when [ 17.50 + 2.25 D = 24.25 + 1.5 D ].
Subtract 1.5D from each side: 17.50 + 0.75 D = 24.25
Subtract 17.50 from each side: 0.75 D = 6.75
Divide each side by 0.75 : <em>D = 9 days</em>
Substitute 9 for the number of days at either company,
and the cost is<em> $37.75</em> .
If you only want the wolf for a few days, then Wolf-M-Up is cheaper.
If you plan to keep it for more than 9 days, then Fangs-R-Us will cost less.
For exactly 9 days, both wolves will cost the same $37.75 .
Answer:
a) x = 1.52
b) s = 1.16
Step-by-step explanation:
We have that:
5 students watched 0 movies.
9 students watched 1 movie.
5 students watched 2 movies.
5 students watched 3 movies.
1 student watched 4 movies.
(a) Find the sample mean x.
Sum divided by the number of students. So

(b) Find the approximate sample standard deviation, s.
Standard deviation of the sample.
Square root of the sum of the squares of the values subtracted from the mean, divided by the sample size subtracted by 1. So
