1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reptile [31]
3 years ago
13

Chicago Pizza charges $10.49 for a medium 14" pepperoni pizza and NY Pizza charges $20.99 for an x-large 18" pepperoni pizza.

Mathematics
1 answer:
nignag [31]3 years ago
4 0

Answer:

The cost per square inch for the NY pizza is $0.08.

Step-by-step explanation:

To solve this problem we first need to calculate the area of each pizza, since they're circular their area is given by:

area = pi*r² = pi*(d/2)²

Chicago:

area = 3.14*(14/2)² = 153.86 square inches

NY:

area = 3.14*(18/2)² = 254.34 square inches

The cost per square inch is given by the cost of the pizza divided by it's area. So for NY:

cost per square inch = 20.99/254.34 = $0.08 per square inch

You might be interested in
patsy can decorate 3 1/2 cupcakes in 1/4 hour at this rate how many cupcakes can patsy decorate in 1 hour
pogonyaev

Answer:

14 cupcakes per hour

Step-by-step explanation:3 1/2 or 3.5 times 4

3 0
2 years ago
What makes a pair linear?
zavuch27 [327]

Answer:

A linear pair of angles is formed when two lines intersect. Two angles are said to be linear if they are adjacent angles formed by two intersecting lines. The measure of a straight angle is 180 degrees, so a linear pair of angles must add up to 180 degrees.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What angle measure is complementary to 87 degrees?
Papessa [141]
I’m pretty sure it’s 93. since a complementary angle is equal to 180, 87 + 93 = 180
3 0
2 years ago
Solve each system of equations algebraically y= x-6 y= 2x
lbvjy [14]

Answer: x = -6

Step-by-step explanation: The problem gave us the y value, so we can just substitute it into the equation and solve it.

y = x - 6

y = 2x

2x = x - 6 (substitute the y value into the equation)

1x = -6 (subtract x on each side)

x = -6 (1x is basically saying x so you do not need to divide)

3 0
3 years ago
How can division patterns help us divide multiples of 10
KengaRu [80]
Division using multiples of 10 is different than how most of us learned how to divide. <span>The idea of multiple is what number can 10 go into without a remainder. That is easy. Ten ends in a zero. Thus 10 goes into numbers ending in zero. An example is 60. Ten ends in a zero; 60 ends in a zero. It will divide evenly. </span>
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Over the last 3 weeks Jasmine swam 18 days she averaged 400 meters each day how many kilometers did Jasmine swim in the last 3 w
    10·1 answer
  • .49027397189 out of 365 is what?<br> 12 POINTS
    13·1 answer
  • A) 15<br> b) 10<br> c) 5<br> d) 25
    11·1 answer
  • Whats 2.3
    10·1 answer
  • NEED HELP! PLEASE ANSWER WITH WORK SHOWN!!!!!
    12·1 answer
  • Red is a primary color - Violet is not!
    8·2 answers
  • Find the difference: v20-v180
    9·1 answer
  • Solve the polynomial equation by factoring. <br> 3x^4+11^3-4x^2=0
    8·2 answers
  • Why did the Europeans come to north america
    15·1 answer
  • What is the data value (runs) that had the greatest frequency? NO LINKS!!!​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!