1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotegsom [21]
3 years ago
10

Sidewinder, Inc., has sales of $686,723, costs of $335,000, depreciation expense of $80,000, interest expense of $45,000, and a

tax rate of 22 percent. The firm paid out $81,093 in cash dividends. What is the addition to retained earnings
Business
1 answer:
algol133 years ago
8 0

Answer:

The addition to retained earnings is $95,751.

Explanation:

Addition to the retained earning is the net value of net earning of the year and dividend payment.

Net income

Sales                                                $686,723

Costs                                               (<u>$335,000)</u>

Gross income                                  $351,723

Depreciation Expense                   <u>($80,000)</u>

Income before interest and tax     $271,723

Interest Expense                            <u>($45,000)</u>

Income before tax                           $226,723

Tax 22%                                          <u>($49,879)</u>

Net Income                                      <u>$176,844</u>

Addition to Retained Earning = Net Income - Dividend Payment

Addition to Retained Earning = $176,844 - $81,093

Addition to Retained Earning = $95,751

You might be interested in
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Angus Company agreed to sell goods for Longhorn Company on consignment, but wasn't willing to take ownership of the goods in cas
vladimir2022 [97]

Answer: D. Longhorn owns the inventory and should report it on its balance sheet.

Explanation:

Goods to be sold on consignment for a company means a company is selling goods for another company and will be paid for their services.

In that case, the company being sold for will retain the ownership of the goods because the company that is selling it for them is simply providing a service.

Angus in this scenario are simply holding the goods to sell it and so do not own the goods. Longhorn should therefore record it in their own books as inventory.

3 0
3 years ago
This table shows the number of cookies several bakeries sell each day. Bakery Number of Cookies Sold Mrs. Track’s 90 Chips 100 T
Serggg [28]

Answer: d. Uncle John's

Absolute Advantage refers to the ability of an individual, company, region or country to produce a particular product or service at a price lower than that of his or her or its competitors.

When the price for the company's products are lower in comparison to other similar products, the demand for its products are more and it's able to sell more number of units than its competitors.

In this case, Uncle John's has the absolute advantage since it sold the most number of cookies (125)









6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The price level in the country is determined by ______ and _______.
Usimov [2.4K]
The answers are supply and demand.
6 0
4 years ago
Josh separated people who wanted a high quality lawn mower from people who wanted a low priced lawn mower, then saw if different
Vsevolod [243]

Answer:

The correct answer is letter "D": behavioral.

Explanation:

In market segmentation, classifying customers by behavior implies analyzing their consumption patterns to find out what type of product they are likely to buy under what conditions. This research allows companies to know what each type of client is looking for so the corporation can dedicate a tailored item for each market sector. By doing so, the firm increases its opportunities to generate more sales.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the difference between federal purchases and federal​ expenditures?
    13·1 answer
  • Calculating Total Return. Tammy Jackson purchased 100 shares of All-American Manufacturing Company stock at $31.50 a share. One
    14·1 answer
  • The histogram below shows the distribution of the annual hours of commuting delay per traveler for 46 small and medium urban are
    11·1 answer
  • g The economic perspective focuses largely on marginal analysis, which means analyzing Multiple Choice peripheral elements of a
    8·1 answer
  • The circular flow model examines interactions between which sectors of the economy? Check all that apply.
    7·2 answers
  • Which of these outcomes become more likely for someone with strong personal finance skills? Check all that apply.
    5·1 answer
  • The Republic of Gizmovia wants to maintain the exchange rate of its currency, the gizmo, at $0.50, but the current exchange rate
    11·1 answer
  • You found your dream vacation cottage in the mountains and your offer of $78,000 was accepted. You plan to put 20% down and will
    9·1 answer
  • Sheffield Corp. started the year with $63600 in its Common Stock account and a credit balance in Retained Earnings of $46600. Du
    12·1 answer
  • Lyon Manufacturing Company produces products A, B, C, and D through a joint process. The joint costs amount to $100,000. Product
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!