1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeTakaya
3 years ago
10

Could someone break it down. I am not catching on.

Mathematics
1 answer:
sleet_krkn [62]3 years ago
6 0
\bf -0.04y+0.11(9000-y)=0.35y
\\\\\\
-0.04y+990-0.11y=0.35y
\\\\\\
990-0.15y=0.35y\implies 990=0.35y+0.15y
\\\\\\
990=0.50y
\implies 
\cfrac{990}{0.5}=y\implies 1980=y
You might be interested in
Solve for x.<br> 163 - x= -52<br> O A r = -215<br> B. X=-111<br> C. x = 111<br> D. x = 215
Eduardwww [97]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which angles are supplementary to 14 ? select all that apply.
Furkat [3]
Answer will be 15>
Supplementary angles are two angles with the sun of 90 degrees
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is -4a+1a in addition
Alex

Answer:

-3a

Step-by-step explanation:

Ignore the variable since they are the same, apple and apples, and simply pay attention to the coefficient

8 0
3 years ago
We theater is giving away a souvenir poster to any customer with a concession stand receive that exceeds $60 the theater sells a
meriva

Answer:  6x + 3.5y > 60

<u>Step-by-step explanation:</u>

Popcorn: cost is $6.00, variable is x

Soda: cost is $3.50, variable is y

Total: GREATER than $60

Popcorn + Soda    >    Total

 6x        +   3.5y    >      60

4 0
3 years ago
Can I get your opinion on if this looks right and if not, how should it be done?
mrs_skeptik [129]
It looks good to me!!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • NEED IT ASAP<br> what’s is the quotient<br> 2 1/5<br> ———<br> -1/10
    13·1 answer
  • Find the GCF of the list below.<br> - 20x^3y. 4x^4 y^2. 60x^4y
    10·1 answer
  • Chris buys p pairs of parts and 4 more shirts than pairs of pants.Shirts cost $18 each and pair of pants cost $25 each.What does
    9·1 answer
  • If i have 2 apples and eat one and give the other away how many are their.
    11·1 answer
  • Estimate 6.1 DIVIDED 8
    9·2 answers
  • The local taxi charges $3.00 plus $1.25 for every mile traveled. Determine whether the function is proportional or non proportio
    10·2 answers
  • A store has two different brands of laundry detergent. Brand A can
    10·1 answer
  • Evaluate the expression 10−2x+8 when x=2.
    5·1 answer
  • Victoria kicked a soccer ball laying on the ground. It was in the air for 6 seconds before it hit the ground. While the soccer b
    8·1 answer
  • Will give the brainliest pls help
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!