1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uysha [10]
3 years ago
14

The main difference between a prokaryotic cell and a eukaryotic cell is

Mathematics
2 answers:
Shtirlitz [24]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

Aloiza [94]3 years ago
3 0

the answer is  the presence of a true nucleus

You might be interested in
What is 3 over 28 in simplest form????????????????????????????????????????????????
mylen [45]
When you're trying to find something in the simplest form, you have to find a common denominator. The best way to do this is to find the factors. Factors of 3= 1, 3 Factors of 28= 1,2,4,7,14,28 In this case, the lowest factor is one, which is what they are currently in. Therefore, 3/28 is currently in its simplest form
6 0
3 years ago
Find the slope:<br> y = -X – 1
gogolik [260]

Answer:

The slope would be -x

Step-by-step explanation:

The second number in the equations y=mx+b is always the slope unless you have to plug in number and do all kinds of stuff but that's not whats in the problem now.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
carlos and Jacob each improve their yards by planting daylilies and ivy. They bought their supplies from the same stores. Carlos
34kurt

Answer:

Cost of each daylilies = $3

Cost of each ivy pot = $3

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 4 daylilies and 4 ivy = $24

Cost of 4 daylilies and 8 ivy = $36

Find:

Cost of each daylilies

Cost of each ivy pot

Computation:

Assume;

Cost of each daylilies = a

Cost of each ivy pot = b

So,

4a + 4b = 24....... eq 1

4a + 8b = 36 ....... eq 2

Eq2 - Eq1

8b - 4b = 36 - 24

4b = 12

b = 3

So,

Cost of each ivy pot = $3

4a + 4b = 24

4a + 4(3) = 24

4a + 12

a = 3

Cost of each daylilies = $3

6 0
3 years ago
veena ate lunch at a deli. she ordered a turkey sandwich for $9.25 and a salad for $4.35. the tax was 7.5%. what is the amount o
julsineya [31]
The amount of tax is 1.02
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
∆PQR has vertices P(5, –2), Q(1, –4), and R(3,3).Reflect ∆PQR about the y-axis, translate 4 units down, and reflect about the x-
JulsSmile [24]

Answer:

P(-5,6) Q(-1,8) R(-3,1)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 24% of 289=<br> Estimate using a rate per 100
    12·1 answer
  • Write an equation of a line perpendicular to y=4x-3 that contains the point (0,7)
    14·1 answer
  • In Georgetown, the library is 8 miles due south of the courthouse and 6 miles due west of the community swimming pool. What is t
    11·1 answer
  • Ramon rented a sprayer and a generator on his first job he used each piece of equipment for 6 hours at a total cost of $90 on hi
    12·1 answer
  • In AABC, the measure of A is 108° and the<br> measure of B is 38° . What is the measure of<br> C?
    11·2 answers
  • Anna buys groceries for her family. Hamburger meat is $3.38 per pound sweet potatoes are $0.79 each and hamburger rolls are are
    5·1 answer
  • State the missing reasons in this proof.<br><br><br> a. <br> b. <br> c.
    15·1 answer
  • A bag contains eleven equally sized marbles, which are numbered.
    11·2 answers
  • Marc mixes blue and yellow paint to make his favorite shade of green, which he'll use to paint his house. He has 14 cans of blue
    15·1 answer
  • Amanda is saving to but a new bike that costs $300. Each week she saves $12. Which of the following could be used to determine h
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!