Answer:
The answer is 20/80.
Step-by-step explanation:
1/4=5 yards
? =100 yards
100÷5=20
1/4×20
=20/80.
PLEASE MARK ME AS THE BRAINIEST.
Answer:
0.98 $/cup
Step-by-step explanation:
The final answer asks for price/cup, as "per" means "divided by".
So, our final units will be in $/cup.
We are given that for every 2 gallons, it will cost $31.36.
In order to get from gallons to cups, we need to convert units.
In 1 gallon, there are 16 cups.
So, our conversion factor will be 16 cups/1 gallon.
$/cup
Important things to note:
- With these types of problems, it makes it much easier if you just figure out what units you need in the final answer, and then use conversions and dimensional analysis to get the answer
Answer:
just say something inspiring and formal