1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
3 years ago
5

Find the h.c.f by prime factorization method 27, 30​

Mathematics
1 answer:
Orlov [11]3 years ago
7 0

Answer:

Find it yourself . you must try yourself. rate me plzs

You might be interested in
How do I recognize geometric/arithmetic sequences used in real world situations?
olchik [2.2K]

Ways to be used:

  • Uniform increase in the speed at regular intervals.
  • Speed of an aircraft, finding the sum of n terms of natural numbers.
  • increase or decrease in the costs of goods.
  • fare of taxi,
  • finding multiples of numbers within a range.
  • sales and production are some more uses of Arithmetic Sequence.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two fifths of the children in the nursery were boys. What was the ratio of boys to girls in the nursery?
Shtirlitz [24]
The answer would be 2:3
6 0
4 years ago
When a whole number is multiplied by a decimal smaller than one, what can you conclude about the result?
Sophie [7]

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

  1. The resulting number is smaller than the original. This is true because if you take 20 times 0.5 it will equal ten. A decimal is pretty much a fraction in another form.

  • The reason why A is false is because if the number isn't being multiplied by 1 then it can't stay the same.
  • The reason why B is false is because that is not true as in the example above, 20 times 0.5, it equaled 10 and not less than one.
  • The reason why C is false is because the the resulting number simply cannot be higher than the original when being multiplied by a decimal smaller than 1.

Hope this helps

 - Que

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Erik buys 2.5 pounds of cashews.If each pound of cashews $7.70,how much will he pay for the cashews???I put Erik will pay $49250
Fittoniya [83]
The answer should be $ 19.25. All you have to do is $7.70 * 2.5 which = $19.25
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the mean, median, mode, and range of the set of data?
Alexus [3.1K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Mean:27

median:25

Mode:25

Range:11

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Of the 18 students who received an allowance, 16 do chores around the house. What fraction of the students, in the simple list f
    14·2 answers
  • Write the equation of a line passing through (2, 1) that is parallel to the line passing through (-1,2) and (0, -1)
    15·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • Ava buys a book for $8.58. She pays with a $10 bill. How much change will she get?
    11·2 answers
  • Gina is getting a new bathroom mirror. The rectangular mirror measures 6 meters by 8 meters. What is the amount of space the mir
    10·1 answer
  • Anyone knows the slope of this graph?
    7·1 answer
  • How do you do diameter? HELP HELP HELP!!
    12·2 answers
  • PLEASE HELP! CORRECT = BRAINLIEST<br> There are 5 problems
    13·2 answers
  • Kenneth has 22 math problems to do for homework. He
    9·1 answer
  • Look at image please
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!