1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
3 years ago
9

What is the first quartile in this box plot? Enter your answer in the box.

Mathematics
1 answer:
Gemiola [76]3 years ago
6 0

Answer:

I think the first quartile is 30

Step-by-step explanation:

To find the quartiles you would look at the end points of the box.

You might be interested in
in the school library 52% of the books are paperback if there are 2650 books in library how many of them are not paperback to th
wlad13 [49]

i will use proportions for this.

 x          52

------- = --------

2650    100

Cross multiply and u get 1378.

Hope it helps. :)

3 0
3 years ago
A playstation 5 is $900 and costs $50 per game. A xbox is $400 and costs $60 per game. How many games will it take for both cons
belka [17]

Answer:

It would take a PlayStation 5 and 2 games to equal an Xbox and 10 games.

Step-by-step explanation:

I made a list that increase in the increments of the game price.

Something like this:

900—400~consoles alone

950—460~1 game

1000–520~2 games

1050—580~3 games

1100—640~4 games

1150—700~5 games

1200—760~6 games

1250—820~7 games

1300—880~8 games

1350—940~9 games

1400—1000~10 games

Left side is PlayStation 5 and right side is Xbox. The first row is the price of the consoles alone and then each row after that is the price of the console with an additional game. As you can see, the third row down on the left, the PlayStation 5 with 2 games is $1,000. If you look at the eleventh row on the right, you can see that Xbox with 10 games is also $1,000

3 0
2 years ago
PLEASE HELP!!! 30 POINTS!!! NEED ANSWERS. WILL MARK BRAINIEST. FLAGGING NON RELEVANT ANSWER Follow the directions to convert the
kumpel [21]

Answer:

y-values of sampled wave:

0, 5, 5, -3, -5, -3, 2, 0, 0, -1, -2, 1, 1, -1, -1, -2, 2, 3, -1

Step-by-step explanation:

My teacher told me to put a dot on very cross or intersection that the line is on.

4 0
3 years ago
Decide which of the two given prices is the better deal and explain why.
vladimir1956 [14]

Answer:

6-ounce bottle for ​$3.49 because its

.58 per ounce

3.49 divided by 6 = .58

Step-by-step explanation:

9.59 divided by 14 is .69 per ounce

chegg

6 0
2 years ago
Answer the 3 questions above (in the picture) please!!!
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

1. X = 17/A  --- answer is (A)

2.  (6, 0.7) (10, 1.9)

3. $10.99D + $9.99  ≤ $100

Step-by-step explanation:

1. AX + 4AX = 51 + 2AX

 5AX = 51 + 2AX .... -2AX both side

3AX = 51   .. divide 3A

X = 17/A  --- answer is (A)

2. 10y = 3x -11

   (2, 0.5):       3*2 -11 = - 5     10y = 10*0.5 = 5    ..... not correct

    (4, 1)            3*4 - 11 = 1       10y = 10*1 = 10 ....... not correct

   (6, 0.7)        3*6 - 11 = 7       10y = 10*0.7 = 7  .....Correct

   (8,2.3)          3*8 -11 = 13       10y = 10*2.3 =23   ..... not correct

   (10, 1.9)        3*10 -11 = 19       10y = 10*1.9 = 19   .... correct

3.  1D cost $10.99

    D piece cost: $10.99D

     Shipping: $9.99

    No more than $100: ≤ 100

D piece DVD + Shipping withtotal no more than $100:

$10.99D + $9.99  ≤ $100

 

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which two activities are examples of data collecting?
    7·1 answer
  • Help please thank you ;)
    9·1 answer
  • What is 3/4 of the product of 2/4 and 6/8?​
    5·1 answer
  • Hannah and Dawson have both invested money in savings accounts with APYs of 3.2%. If Hannah's account has a balance of $31,000 a
    8·1 answer
  • The container that holds the water for the football team is 1/2 full. After pouring out 3 gallons of water, it is 1/3 full. How
    11·1 answer
  • A beetle was running along a number line, Then the bug ran from 28 to 78. What distance did it cover? If this run took the bug 9
    15·1 answer
  • What is the area of the following circle?
    11·1 answer
  • What is the area of the rectangle shown on the coordinate plane?
    10·1 answer
  • Answer the question below.
    15·1 answer
  • Share 48 in the ratio 4:2
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!