i will use proportions for this.
x 52
------- = --------
2650 100
Cross multiply and u get 1378.
Hope it helps. :)
Answer:
It would take a PlayStation 5 and 2 games to equal an Xbox and 10 games.
Step-by-step explanation:
I made a list that increase in the increments of the game price.
Something like this:
900—400~consoles alone
950—460~1 game
1000–520~2 games
1050—580~3 games
1100—640~4 games
1150—700~5 games
1200—760~6 games
1250—820~7 games
1300—880~8 games
1350—940~9 games
1400—1000~10 games
Left side is PlayStation 5 and right side is Xbox. The first row is the price of the consoles alone and then each row after that is the price of the console with an additional game. As you can see, the third row down on the left, the PlayStation 5 with 2 games is $1,000. If you look at the eleventh row on the right, you can see that Xbox with 10 games is also $1,000
Answer:
y-values of sampled wave:
0, 5, 5, -3, -5, -3, 2, 0, 0, -1, -2, 1, 1, -1, -1, -2, 2, 3, -1
Step-by-step explanation:
My teacher told me to put a dot on very cross or intersection that the line is on.
Answer:
6-ounce bottle for $3.49 because its
.58 per ounce
3.49 divided by 6 = .58
Step-by-step explanation:
9.59 divided by 14 is .69 per ounce
chegg
Answer:
1. X = 17/A --- answer is (A)
2. (6, 0.7) (10, 1.9)
3. $10.99D + $9.99 ≤ $100
Step-by-step explanation:
1. AX + 4AX = 51 + 2AX
5AX = 51 + 2AX .... -2AX both side
3AX = 51 .. divide 3A
X = 17/A --- answer is (A)
2. 10y = 3x -11
(2, 0.5): 3*2 -11 = - 5 10y = 10*0.5 = 5 ..... not correct
(4, 1) 3*4 - 11 = 1 10y = 10*1 = 10 ....... not correct
(6, 0.7) 3*6 - 11 = 7 10y = 10*0.7 = 7 .....Correct
(8,2.3) 3*8 -11 = 13 10y = 10*2.3 =23 ..... not correct
(10, 1.9) 3*10 -11 = 19 10y = 10*1.9 = 19 .... correct
3. 1D cost $10.99
D piece cost: $10.99D
Shipping: $9.99
No more than $100: ≤ 100
D piece DVD + Shipping withtotal no more than $100:
$10.99D + $9.99 ≤ $100