1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
beks73 [17]
2 years ago
9

What is the unit rate of $46 for 5 toys

Mathematics
2 answers:
natita [175]2 years ago
8 0
$46 divided by 5 which equals $9.50
Ksju [112]2 years ago
3 0

we know that

A rate is a ratio that compares quantities in different units. and a unit rate is a rate where the second quantity is one unit.

in this problem

Rate=\frac{46}{5} \frac{usd}{toys}

to convert rate to unit rate divide by 5 numerator and denominator

unit.rate=\frac{\frac{46}{5}}{\frac{5}{5}}   \\ \\ unit.rate=\frac{9.2}{1} \frac{usd}{toys}

therefore

the answer is

The unit rate is equal to \frac{9.2}{1} \frac{usd}{toys}

You might be interested in
Can someone explain how to find the IQR for box plots?
never [62]
Go on the top right corner w the 3 dots
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
the mean height was 69.9 inches with a standard deviation of 3.0 inches. Assume the height data is normally distributed. Zak’s h
sammy [17]

Answer:

snsnbsjskksnsnanammanz xnzkmz

5 0
2 years ago
What is this number in standard form?
balandron [24]

Answer: y=5(x+15)2−26 5

8 0
2 years ago
Find 5 consecutive integers whose sum is 244
storchak [24]

So the first integer is 61.

Then the others must be 62, 63, and 64. To check, you can add them all together. 61+62+63+64=250.

4 0
3 years ago
What is the solution to the equation t + 14 = 24? 38 10 14 24
olchik [2.2K]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

24-14=10

Do these equations backwards to find the answer you are looking for.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Choose the arithmetic series that is associated with this summation.
    10·1 answer
  • A bag contains 20 marbles. The probability of picking a yellow marble is 3/4. How many marbles are yellow?
    6·2 answers
  • A music store charges $18.50 for a CD plus a 0.5% city tax and a separate 4% state tax.
    9·1 answer
  • How do you solve question 43 and 44?
    13·1 answer
  • The area of a square is a powered by the 2 where is the side length find the area of a square with side length 3 units
    11·1 answer
  • Please help me I'm stuck​
    7·1 answer
  • a family has a monthly budget of $2,400 how much money is spent on each category? 44% is spent on housing
    13·1 answer
  • Henry bought 3 sets of pencils. After he bought the pencils, his account balance showed a change of -$30.63. What would have bee
    12·1 answer
  • PLEASE HELPPP!!!!
    15·2 answers
  • Please help me with this question.<br>​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!