What is the unit rate of $46 for 5 toys
2 answers:
$46 divided by 5 which equals $9.50
we know that
A rate is a ratio that compares quantities in different units. and a unit rate is a rate where the second quantity is one unit.
in this problem

to convert rate to unit rate divide by
numerator and denominator

therefore
the answer is
The unit rate is equal to 
You might be interested in
Answer: 180 degrees clockwise
Step-by-step explanation:
Yes the proportial relationship all increase by the same number so that would be your rate of change












<h3>Therefore, correct option is C. option.</h3><h3>C. x=29/8c</h3>
Answer:
7.039
Step-by-step explanation:
200x2=400
the school has 400 pencils