<h2>
<u>QUADRATIC EQUATION</u></h2>
<h2>

</h2>
— — — — — — — — — —
<h3>
Step-by-step explanation:</h3>
<u>How can </u><u>we</u><u> factor 5x^2 + 26x - 24 = 0 using the completing the square </u><u>method?</u>
Let's solve your equation step-by-step.

First, add 24 to both sides.
Since the coefficient of 5x² is 5, divide both sides by 5.
The coefficient of 26/5x is 26/5. So, let b=26/5.
Then we need to add (b/2)²=169/25 to both sides to complete the square.
Add 169/25 to both sides.
Factor the left side.
Take square root.
Then, add (-13)/5 to both sides.
_______________❖_______________
I think you should try your best and just never get but just always keep trying because if you give up that means you're not track so just keep trying and get it right.
The probability it will take 20 minutes or more is about 6.3%.
Answer: 1.47
Step-by-step explanation:
-1.47 is negative, so the opposite would be positive 1.47. When you need the oppostite of something, you just put the opposite sign in front of it. In this case, a positive sign is invisible, so it would just be 1.47
It asks to "Find the unit price in dollars per padlock"
The phrasing "dollars per padlock" is the same as "dollars per 1 padlock"
In other words, the teacher wants to know how much 1 padlock costs.
7 padlocks : $23.80
7/7 padlocks : $23.80/7 .... divide both parts by 7
1 padlock : $3.40
We see that 1 padlock costs $3.40, so the unit cost is $3.40 per padlock