1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Georgia [21]
3 years ago
6

Find the measure of G

Mathematics
1 answer:
Savatey [412]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

  • We know that exterior angle of a triangle is equal to the sum of two opposite interior angle .So

<H + <G = <GFD

30° + 10x + 12° = 15x + 7 °

42° + 10x = 15x + 7°

42° - 7° = 15x -10x

5x = 35°

Therefore x = 7°

Now

<G = 10x + 12° = 10 * 7° + 12° = 70° + 12° = 82°

You might be interested in
Find the measure of the arc.<br><br> 42 degrees<br> 84 degrees<br> 21 degrees<br> 81 degrees
MA_775_DIABLO [31]

honestly I needed help with this too

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
FOR 47 POINTS PLEASE HELP
Julli [10]

Answer:

UV=25 units

Step-by-step explanation:

we know that

UW=UV+VW -----> by addition segment postulate

substitute the given values

4x+10=5x+5

solve for x

5x-4x=10-5

x=5

Find the value of UV

UV=5x

substitute the value of x

UV=5(5)=25 units

3 0
2 years ago
Ricardo lost 6 golf balls while playing yesterday . He bought a box of 12 golf balls, then lost 4 on the course today. He now ha
sashaice [31]
He had 6 golf balls to begin with
7 0
3 years ago
Active ingredient of a pill comprises 45% of the pill mass. If a pill contains 325 mg of active ingredient,
uranmaximum [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

The idea here is to be able to write and then solve the equation needed for this. In words, this is what you are looking to solve: "The active ingredinet is 45% of the mass of the pill". Putting those words into an equation:

active ingredient = .45 (mass of pill). Since our active ingredient is 35 mg:

325 = .45m and divide by .45:

m = 722.2 mg

6 0
3 years ago
OBEE
Rudik [331]
Unicorn icon icon icon Oml lawn
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
    8·2 answers
  • "I've decreased the number of calories in the food I eat by 150%, which has helped me lose
    5·1 answer
  • Nori had 2 1/2 bags of apples. He used 1 5/12 bags of apples to make pies. How
    12·2 answers
  • Find the length of BC. Round your answer to the nearest tenth.
    6·1 answer
  • The display at an aquarium has sea stars and eels in a ratio of 4:5. It also has 5/8 as many rockfish as sea stars. There are 40
    13·2 answers
  • Help fast plz with that ​
    7·2 answers
  • This is a triangle:
    7·2 answers
  • I can't find x y or z​
    11·1 answer
  • Mr. Ortega bought his home for $242,800. It is
    7·1 answer
  • The equation of the trend line shown is = − 20/9 + 900. Use the trend line to predict the number of minutes it will take Mrs. Th
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!