1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igomit [66]
3 years ago
10

Help please with this worksheet!!!

Mathematics
1 answer:
baherus [9]3 years ago
7 0

Answer:

This is difficult, but I'm here to help.

Bananas to Apples: There is 1 banana to each 1 1/2 of an apple.

How Do You Know: If 1 banana is equal to 1 apple, then 4 bananas are equal to 4 apples. Not enough. Adding 1/2 to each apple, then puts it at 4 bananas equaling 6 apples.

Bananas and Apples to Oranges: 10 bananas and apples to 3 oranges. 5 bananas and apples to 1 1/2 of an orange.

How Do You Know: Try this yourself.

If you can't figure the last one out on your own, tell me. I'll help explain it to you.

You might be interested in
Please help! What’s the greatest common factor?? (#10)
pshichka [43]
(x-1) (x + 2) • 3

factor the polynomial...

Polynomial - an algebraic expression consisting of one or more some terms each term consider consisting of a constant multiple and one or more variables raised to integral powers
3 0
3 years ago
Pls answer ASAP I will give brainliest answer
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

34.328125

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?
alexgriva [62]
Divide total price by gallons:

82.15 / 31 = 2.65 for 1 gallon
7 0
3 years ago
There were two partners Fred and jack Fred can paint 3 paintings per hour, and jack can paint 2 paintings per hour Fred has alre
lesya692 [45]

Answer:

bbbdbrhrhfhdbfhfhchchfhffh

7 0
3 years ago
Only answer if you are 100% sure about the answer.
hram777 [196]

Answer:

180

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In 28% of a sum is $100.80, what is the sum?
    15·2 answers
  • Rachel saved money to buy art supplies. She used 1/3 of her savings to buy brushes. She used 3/5 of her savings to buy paint. Wh
    13·1 answer
  • Find the equation of a line perpendicular to y - 3x = – 8 that passes through the point
    15·1 answer
  • Please help me this is a test
    6·1 answer
  • Christine backed a pumpkin pie.she ate 1/6 of the pie.her brother ate 1/3 of it and gave the leftovers to his friends.what fract
    9·1 answer
  • Simplify show your work
    13·1 answer
  • Trevor spent $27 and now has no money left. What did he have before his purchase
    15·1 answer
  • The length around a circle is called the
    7·1 answer
  • Solve linear equations by graphing (all of my equations don't have a Y value so do i just place a dot on the X line?)
    11·2 answers
  • Please help me asap
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!