Answer: 180 cookies
Step-by-step explanation: If 1.75 cups of flour is required to make a batch and the bakery used 5.25, the bakery made 3 batches, since 1.75(3) is 5.25. One dozen is 12 cookies, and there are 5 dozen cookies in each batch. If there are 3 batches, then there are 15 dozens of cookies. 15(12) is 180.
Answer:
13 pencils.
Step-by-step explanation:
Let x be the pens and y be the pencils
Given:
Brian purchased pens for 75 cents each and pencils for 40 cents each he bought total of 22 writing utensils for $11.95.
Total pens and pencils is 22
So,
----------------(1)
And he bought all utensils for $11.95. and each pen for 75 cents and pencils for 40 cents.
------------(2)
solve equation 1 and equation 2 for x and y.
From equation 1.

----------------(3)
put y value in equation 2.







Now substitute x value in equation 3.


So, he buy 13 pencils.
Yes. It is most likely a proportional relationship.
Divide $55 by 6(hr)
He gets $9.16 an hour, $18.32 for 2 hours, and so on...
Just multiply 9.16 by how many hours you want
Answer:
$146410
Step-by-step explanation:
The formula for calculating future value:
FV = P (1 + r)^n
FV = Future value
P = Present value
R = interest rate
N = number of years
100,000 x (1.1)^4 = $146410
Answer:
40 mpg
Step-by-step explanation:
To find the unit rate which is 1/8 we just divide 15 by 3 which is 5 and to find the mpg of the full gallon now that we have the unit rate we just multiply the 1/8 or 5 miles by 8 which would give us 8/8 or 40 miles.