1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
m_a_m_a [10]
2 years ago
15

How can I use Pythagorean theorem to find g & h ?

Mathematics
1 answer:
jasenka [17]2 years ago
4 0
H^2+g^2=6^2
basically square each thing, and add h and g together
You might be interested in
The local bakery uses 1.75 cups of flour in each batch of cookies. The bakery used 5.25 cups of flour this morning. If there are
Firdavs [7]

Answer: 180 cookies


Step-by-step explanation: If 1.75 cups of flour is required to make a batch and the bakery used 5.25, the bakery made 3 batches, since 1.75(3) is 5.25. One dozen is 12 cookies, and there are 5 dozen cookies in each batch. If there are 3 batches, then there are 15 dozens of cookies. 15(12) is 180.


5 0
3 years ago
2) Brian purchased pens for 75 cents each and pencils for 40 cents each he bought total of 22 writing utensils for $11.95. How m
d1i1m1o1n [39]

Answer:

13 pencils.

Step-by-step explanation:

Let x be the pens and y be the pencils

Given:

Brian purchased pens for 75 cents each and pencils for 40 cents each he bought total of 22 writing utensils for $11.95.

Total pens and pencils is 22

So, x+y=22----------------(1)

And he bought all utensils for $11.95. and each pen for 75 cents and pencils for 40 cents.

0.75x+0.40y=11.95------------(2)

solve equation 1 and equation 2 for x and y.

From equation 1.

x+y=22

y=22-x----------------(3)

put y value in equation 2.

0.75x+0.4(22-x)=11.95

0.75x+0.4\times 22-0.4x=11.95

0.75x+8.8-0.4x=11.95

0.75x-0.4x=11.95-8.8

0.35x=3.15

x=\frac{3.15}{0.35}

x=9

Now substitute x value in equation 3.

y=22-9

y=13

So, he buy 13 pencils.

5 0
3 years ago
I don’t get this T-chart
Sidana [21]

Yes. It is most likely a proportional relationship.

Divide $55 by 6(hr)

He gets $9.16 an hour, $18.32 for 2 hours, and so on...

Just multiply 9.16 by how many hours you want

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the start of 2014, tim house was worth £100,000 the value of the house increases by 10%per every year work out the value of h
kotykmax [81]

Answer:

$146410

Step-by-step explanation:

The formula for calculating future value:

FV = P (1 + r)^n

FV = Future value  

P = Present value  

R = interest rate  

N = number of years

100,000 x (1.1)^4 = $146410

4 0
2 years ago
A motorcycle can travel 15 miles on 3/8 of a gallon of gasoline. Find the unit rate in miles per gallon
yaroslaw [1]

Answer:

40 mpg

Step-by-step explanation:

To find the unit rate which is 1/8 we just divide 15 by 3 which is 5 and to find the mpg of the full gallon now that we have the unit rate we just multiply the 1/8 or 5 miles by 8 which would give us 8/8 or 40 miles.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A computer is purchased for $1,200 and depreciates at $140 per year. Write a linear equation that
    13·1 answer
  • A graphing calculator is recommended. A grain silo consists of a cylindrical main section and a hemispherical roof. If the total
    11·1 answer
  • Brainliest question please help me now plz
    15·2 answers
  • Two sides of a right triangle or 8 and 12 inches. Find the missing side if these are the lengths of the legs
    15·1 answer
  • What is the interquartile range of this data set? 2,5,9,11,18,30,42,55,58,73,81
    13·2 answers
  • What is the probability of obtaining prime numbers when a fair dice is thrown?
    12·2 answers
  • Find the area. Will mark brainliest.
    7·2 answers
  • How many solutions are there to the equation below?9x - 16 = 9x - 23
    10·2 answers
  • Kenneth did of 1/3 of his laundry on Sunday and 7/15 of his laundry on monday. what fraction of laundry did kenneth do in total?
    10·2 answers
  • What fraction of a day is 45 minutes
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!