1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lina20 [59]
4 years ago
14

Please help! determine the measure of the missing angles. show your work.

Mathematics
1 answer:
IrinaVladis [17]4 years ago
5 0

Top triangle: if the know angle measures are 90 and 55 and there are a total of 180, 90 + 55 + a = 180. This means that angle a = 35°

Bottom triangle: if a is 35, the angle connected to it is 35 because they are vertical angles. The angles of this triangle are 35 + 120 + b = 180. Angle b = 25°

You might be interested in
) 6. What is the volume of the composite figure
sattari [20]
1,468 sqft hope that’s right
6 0
3 years ago
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
3 years ago
Smallest to largest <br> 3/4 5/6 16/25 9/15
inn [45]

Answer: 3-4-5-6-9-15-16-25

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
-2 (4x-9) = -18 ×=___​
Dahasolnce [82]

Answer:

x = 9/2 or 4 1/2 or 4.5

Step-by-step explanation:

Divide both sides by the numeric factor on the left side, then solve. Hope this helped :)!

5 0
3 years ago
Fill in the blanks for each box
Aliun [14]

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A line passing through the point (-2,1) and has a slope of 5/2. write an equation in point-slope form for this line.
    15·2 answers
  • Please helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
    11·2 answers
  • Suppose you have a $15 coupon that can be used on any purchase over $100 at your favorite clothing store. The discounted price o
    7·2 answers
  • Used DVDs are on sale for a price of 5 for $20. At that price, how much will is cost to buy 12 used DVDs?
    12·2 answers
  • You have to say the time and the clocks are inverted btw
    7·2 answers
  • a spinner has 8 sections 2 purple 2 yellow 3 blue and 1 red what is the probability of spinning and landing on a blue or purple
    13·1 answer
  • On your 16th birthday you open up a savings account with $1,000 that counts pays 4% simple interest how much will be in the acco
    9·1 answer
  • A function is represented by the graph. Complete the statement by selecting from the drop-down menu. The y-intercept of the func
    9·2 answers
  • You don't even need to do the first one (a) <br> just do (b) please
    12·1 answer
  • ¿que es un plano cartesiano y quien lo invento?​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!