1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aniked [119]
3 years ago
11

Please help me Find a, b, and c

Mathematics
1 answer:
zlopas [31]3 years ago
3 0

Answer:

It is A.

Step-by-step explanation:

To solve for b, use the 45-45-90 triangle theorem, in which each of the legs is x, so the legs would be 8. The hypotenuse would therefore be 8√2.

So without further solving the answer is A, since it's the only one with 8√2.

However, I will still solve for A and C. Using the 30-60-90 theorem, we have the sides as x, x√3, and 2x. The second longest side is b. Using this, we find a = 4√6 and c to be 4√2

You might be interested in
A restaurant bill is $25.80. How<br> much is a 20% tip for this bill (NOT<br> the total)?
lozanna [386]

Answer:

25 pesos 80 pw

pesos I'm not sure

Step-by-step explanation:

25. 80

3 0
2 years ago
Bill is building a model of a square pyramid for a class project. The side length of the square base is 10 inches and the slant
Zolol [24]
The surface area for the square pyramid is A= 416.23
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangular swimming pool measures 50 meters in length and 25 meters in width.
GrogVix [38]

Answer:

width = 5cm

length = 10cm

Step-by-step explanation:

1. the ratio is 1:5 so 50 metres in real life is 10 centimetres on paper so length = 10 cm

2. 25 metres in real life is 5 centimetres on paper so width = 5 cm

8 0
3 years ago
mr. morris has a class of 14 students. he can spend $24 on each student to buy math supplies for the year. he first buys all the
Natali [406]
Hello!

First of all let's divide and find how much each calculator cost.

95.2/14=$6.80

Now we will subtract from 24.

24-6.8= 17.2

Mr. Morris has $17.2 left to spend on each student.

I hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The difference between 33 1/3% and 33%
Luden [163]

Answer:

_

1/3, or 0.3 is there difference

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If 15 books cost $90, what is the unit price?
    9·2 answers
  • What is the circumference of the blue circle?
    7·1 answer
  • the price for dinner in a resteraunt was $80. The customer paid an addition 7% meals tax and left a $15 tip. how much meals tax
    12·1 answer
  • Brenda wants to buy one of the three cereals listed below. Which box of cereal is the Best Buy? Show and explain how you determi
    5·1 answer
  • Grace hit 12 balls in the batting cage out of 20 pitches. Tomorrow she is going to go to the same batting cage and get 30 pitche
    5·1 answer
  • Express the decimal 2.39 as a percent. <br> A. 23.9% <br> B. 240% <br> C. .239% <br> D. 239%
    9·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST HELP ASAP ASAP<br> Answer choices are <br> 9<br> 10<br> 11<br> 12<br> 13
    12·2 answers
  • Find the value of Sin^-1(-√3/2)
    5·1 answer
  • What number is equal to its opposite of 10-(-7)?
    12·1 answer
  • Which of the following can be represented by the equation y = 2x?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!