1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
3 years ago
12

Use the distributive property to write an equivalent expression. 9(8w + 4)

Mathematics
2 answers:
Harlamova29_29 [7]3 years ago
7 0

Answer:

72w+36

Step-by-step explanation:

hodyreva [135]3 years ago
4 0
The answer is gonna be: 72+36
You might be interested in
Find the next three terms in the geometric sequence 2, -4, 8, -16,...
blagie [28]
Answer: 32, -64, 128, -256
8 0
3 years ago
Form an equivalent expression 5x + 9z -x
Liula [17]
5x+9z-x
5x-x+9z
4x+9z

Equivalent expression is asking for you to simplify by adding like terms and eliminatino parenthesis. Use the PEMDAS.


3 0
3 years ago
Find the length of the third side. If necessary, round to the nearest tenth.​
My name is Ann [436]

Answer:

7.8

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
PLEASE HELP?! IM SO CONFUSED!!
seropon [69]

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

-3 7/8 rounds down to -4

4.63 rounds up to 5

-4 x 6 + 5

-24 + 5

-19

her answer (-19.14) also rounds to -19

So yes, it is reasonable and the correct response is C.

8 0
1 year ago
If coal is mined at $35.99 per short ton, how much is the price per kg? Use dimensional analysis to solve. 1 short ton = 907 kg.
cricket20 [7]

The cost of 1kg of coal mined from the ore is $0.0397

Data;

  • 1 ton = $35.99
  • 1kg = ?

<h3>The Cost of 1kg of Coal</h3>

To find the cost of 1kg of coal, we can simply and equate 1 ton to its equivalent in ton and the solve.

1ton = 907kg\\

let's write this and equate it

1 ton = $35.99

907kg = $35.99

1kg = x

Let's cross multiply both sides and solve for x

907kg = \$35.99\\1kg = x\\x = \frac{1 * 35.99}{907} \\x = \$0.0397

The cost of 1kg of coal is $0.0397

Learn more on proportions here;

brainly.com/question/870035

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What fraction of an hour is 46 minutes??
    11·1 answer
  • In Brazil, about 20 acres of rainforest are destroyed each minute. At this rate, how much rainforest is destroyed per day?
    7·2 answers
  • Problem 7-35 A satellite range prediction error has the standard normal distribution with mean 0 NM and standard deviation 1 NM.
    10·1 answer
  • Arrange the digits 1-9 in the 9 boxes to make three equivalent fractions,all equal to 1/2
    13·1 answer
  • Question 9
    7·1 answer
  • What does n(t) equal?
    9·2 answers
  • 1+4=5 2+5=12 3+6=21 puzzle
    5·2 answers
  • Sep 23,12:38:50 PM
    5·1 answer
  • Will mark brainlest help me​
    7·2 answers
  • Dana is riding her bike. She rides 20 miles in 2 hours, 30 miles in 3 hours, and 40 miles in 4 hours. Find the constant of prop
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!