1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nina [5.8K]
3 years ago
7

The cost of dinner for Mr. and Mrs. Manning was $34.00, but with the tip, they spent $39.10. What percent tip did they give, rou

nded to the nearest integer?
Mathematics
2 answers:
Dafna11 [192]3 years ago
8 0

Mr. and Mrs. Manning tipped 15%.

lisabon 2012 [21]3 years ago
4 0

Answer: the tip was of 15%

Step-by-step explanation:

$39.10 - $34 = $5.10

$34___100%

$5.10___ x = 15%

(5.10 * 100) / 34 = 15

You might be interested in
How to define trigonometric ratios
Cloud [144]
They are ratios of two sides of a right triangle and a related angle. Trigonometric functions are typically used to calculate unknown lengths or angles in a right triangle.
4 0
3 years ago
Each year lizzy e's school purchases students agenda books, which are sold in the school store.This year, the school purchased 3
notsponge [240]
In order to make back the money they spent ($1,137.50) plus $1500, they want to make 1137.5+1500=2637.5 $2,637.50 total. 

They want to make this amount by selling 350 agendas, so divide the amount they want to make by 350 to find the amount per book:
2637.5/350=7.54
I rounded the answer to the nearest hundredth because the hundredth is the smallest amount we have in USD (the penny.)
So they need to charge at least $7.54 to make back their money plus $1500.

Hope I helped, and let me know if you have any questions :)
5 0
2 years ago
Lauren will make annual contributions in the amount of $4,770, on average, to a 401(k) over the next 34 years. Her employer will
fredd [130]

Answer:

  $610,297.11

Step-by-step explanation:

The problem seems to make several assumptions:

  • contributions are made at the end of each year
  • contributions and employer matching funds are not taxed until retirement
  • the 15% tax rate applies to the account balance amount at retirement

Of these, the last is least likely to be true in the United States.

___

Based on the assumptions above, we compute the amount from the future value of the series of contributions, then subtract 15% from that result.

  FV = P·((1 +r)^n -1)/r . . . . where P is the amount of each payment, r is the annual interest rate, n is the number of payments.

The amount deposited each year is ...

  $4770 + 0.60·4770 = $7630

Then the future value after 34 deposits is ...

  FV = 7630·(1.055^34 -1)/0.055 ≈ 717,996.60

When this amount is reduced by the assumed 15% tax rate, it becomes ...

  $717,996.60 - 0.15·717,996.60 = $610,297.11

4 0
2 years ago
Write the equation of a line in slope-intercept form that passes through the point (0,-7) and has a slope of 3/4.
kondor19780726 [428]

Answer:

y=3/4x-7

Step-by-step explanation:

(0,-7) is the y-intercept

3/4 is the slope

y=mx+b

m is the slope

b is the y-intercept

plug it in:

y=3/4x-7

please mark brainliest!

4 0
2 years ago
Simone and Spencer Competed in a race. after 45 minutes, simone had finished 2/5 of the race. And Spencer had finished 6 /8 of t
masya89 [10]
Spencer because 6/8 is more than 2/5.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Eli can type 1 page in 10 minutes. how many total pages can he type in one hour
    11·1 answer
  • Three packages of pens and one box of paper cost $26. Two packages of pens and 7 boxes of paper cost $49. How much does one box
    5·1 answer
  • Please help with these one variable linear inequalities
    15·1 answer
  • In how many ways can the letters in the word spoon be arranged?
    9·2 answers
  • Big trouble what is 99-30
    14·1 answer
  • What is 74% of 44.I appreciate your help
    9·1 answer
  • Can someone please help me with continuity? I would like to check my work, I’m a bit confused on the differentiability part
    15·1 answer
  • I need help on. This pls
    9·2 answers
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • A scale drawing of a triangular stage is shown below.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!