Answer:
perimeter of rectangles = 2 ( l + b)
34 = 2 ( x + 2 + 3x - 4 )
34 = 2 ( 4x - 2 )
34 = 8x - 4
38 = 8 x
38/ 8 = x
thus , x = 4.75 inches
Answer:cost of each pound of apple= $3
And cost of each pound of orange =$2
Step-by-step explanation:
Step 1
Let cost of apples = x
And cost of Oranges =y
Let 6 pounds of apples and 3 pounds of oranges cost 24 dollars be represented as
6 x + 3y= 24----- equation 1
Also, Let 5 pounds of apples and 4 pounds of oranges cost 23 dollars be represented as
5x+ 4y= 23----- equation 2
Step 2
6 x + 3y= 24----- equation 1
5x+ 4y= 23----- equation 2
Using substitution method to solve the equation
6 x + 3y= 24
24-6x=3y
y= 24-6x/3 = 8-2x
Y= 8-2x
Substituting the value of y= 8-2x into equation 2
5x+ 4( 8-2x)= 23
5x+ 32 -8x= 23
32-23= 8x-5x
9=3x
x=9/3
x=3
Putting the value of x= 3 in equation 1 and solving to find y
6 x + 3y= 24
6(3) +3y= 24
18+3y=24
3y= 24-18
3y=6
y=6/3= 2
Therefore the cost of each pound of apple= $3
And cost of each pound of orange =$2
Answer:
It would have to be 25 dimes
Step-by-step explanation:
If the dolphins are fed half a bucket of fish then half of that would be a quarter, therefore the sea otters are fed 1/4 of a bucket.
Simplify -5x + 12 - 7x to -12x + 12
-12x + 12 = -3(5x + 8)
Expand
-12x + 12 = -15x - 24
Add 15x to both sides
-12x + 12 + 15x = -24
Simplify 12x + 12 + 15x to 3x + 12
3x + 12 = -24
Subtract 12 from both sides
3x = -24 - 12
Simplify -24 - 12 to -36
3x = -36
Divide both sides by 3
x = -36/3
Simplify 36/3 to 12
<u>x = -12</u>