Mr. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag
2 answers:
Hey there,
Lets first look over what info we are given.
500 bags of balloons
$250 for all the bags
To solve this we need to divide the amount of bags of balloons by the price for all of the balloons to find the price per bag.
500 divided by 250 is 2.
So with that we can conclude that $2 dollars is the cost per bag of balloons.
I do hope this helps!
Brainliest is always appreciated if you feel its deserved!
You might be interested in
Answer:
Step-by-step explanation:
sorry idk
0.03 repeating. Hopefully i read the question right!
♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
Answer: delete this plz
Step-by-step explanation:
Answer:
a)22
b)12 and 14
c)14
d)9
e)21and22