1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Black_prince [1.1K]
3 years ago
13

Mr. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag

Mathematics
2 answers:
Vedmedyk [2.9K]3 years ago
7 0
Hey there,

Lets first look over what info we are given.

500 bags of balloons

$250 for all the bags

To solve this we need to divide the amount of bags of balloons by the price for all of the balloons to find the price per bag.

500 divided by 250 is 2.

So with that we can conclude that $2 dollars is the cost per bag of balloons.

I do hope this helps!
Brainliest is always appreciated if you feel its deserved!
Basile [38]3 years ago
5 0
The answer would be 2

You might be interested in
If a is a negative number and b is a negative which expression is correct?
zlopas [31]

Answer:

U have to say the numbers for me to figure out the problem

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Write a sentence that describes the relationship between the dependent variable and the independent variable. (Hint: Ratio langu
BartSMP [9]
An Independent variable can change the dependent variable because the independent variable can be changed alone while a dependent variable can also be changed by another variable.

correct me if I am wrong.
5 0
4 years ago
Find the points of intersection of the graphs of the equations.
AURORKA [14]

Answer:

To find the point of intersection, just solve for x and y in the equations

so since x - y = -5

x = y - 5

now that we have a value of x, we will substitute x with in in the other equation

<em>5x + 3y = -9</em>

<em>5(y-5) + 3y = -9</em>

<em>5y - 25 + 3y = -9</em>

<em>8y = 16 </em>

y = 2

now use this value of y in the equation we made for x

<em>x = y - 5</em>

<em>x = 2 - 5</em>

x = -3

Hence, the point of contact is (-3 , 2)

4 0
3 years ago
Lala went to the store to buy snacks for her grandmother. She bought 1.4 pounds of cashews that costs $8.90 per pound. She also
r-ruslan [8.4K]
Yes.she spent $6.79cent on cashews
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
in the figure given alongside, AB is the diameter of circle with centre O. If &lt;COD=50°, find the size of &lt;CED. ​
Ksju [112]

Answer:

50

Step-by-step explanation:

code in parm so the angle o is equal to e

that is a property of the parm

5 0
2 years ago
Other questions:
  • How can you determine the sale price if you are given the regular price and the percent of markdown?
    7·1 answer
  • Eighty percent of all dentists surveyed agree: Zilch toothpaste tastes best.
    14·1 answer
  • Mateo went out to eat dinner, and the meal cost $30.00. If Mateo received a 12% discount, what was the total value of the discou
    6·1 answer
  • HELP!!! I NEED AN ANSWER SOON!!!!! FIRST TO ANSWER WILL GET BRAINLIEST!!!!!!!!!!! THANKS IN ADVANCE!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • A database system assigns a 32-character ID to each record, where each character is either a number from 0 to 9 or a letter from
    9·1 answer
  • Simplify √0.08^12
    9·2 answers
  • Jerry had an average score of 85 on his first 8 quizzes. He had an average score of 81 on his first nine quizzes. What score did
    13·1 answer
  • Which best describes how to find the length of an arc in a circle?
    6·2 answers
  • 45600 cm to mL *<br> how do you convert that
    9·1 answer
  • Can someone please help me <br><br> 1. f(x)=-(x+4)^2-4<br> 2. f(x)=(x-1)^2
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!