1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hammer [34]
3 years ago
14

Katherine gives piano lessons for $20 per hour. She also grows flowers, which she arranges and sells at the local farmer’s marke

t. One day she spends 5 hours planting $50 worth of seeds in her garden. Once the seeds have grown into flowers, she can sell them for $150 at the farmer’s market. Katherine’s accounting profits are___________
Business
1 answer:
Debora [2.8K]3 years ago
6 0

Answer:$100

Explanation:

Accounting profit is total earnings less total cost.

Accounting profit = Total revenue - Total cost

$150 - $50 = $100

Economic profit = Accounting profit - Opportunity cost

$100 - ($20 ×5) = 0

You might be interested in
Gulph Company reported the following results from the sale of 5,000 hammers in May: sales $200,000, variable costs $120,000, fix
Nezavi [6.7K]

Answer:

Number of units= 4,000 units

Explanation:

Giving the following information:

Sales $200,000

variable costs $120,000

fixed costs $60,000

net income $20,000.

We have to maintain a net income of $20,000.

First, we will calculate the selling price per unit and the unitary variable cost:

Selling price= 200,000/5,000= $40 per unit

Variable cost per unit= 120,000/5,000= $24 per unit

New selling price:

Selling price= $44

Contribution margin per unit= 44 - 24= $20

Now, we have to find the total contribution margin required:

Contribution margin required= net operating income + fixed costs

Contribution margin required= 20,000 + 60,000= 80,000

Number of units= total contribution margin/ unitary contribution margin

Number of units= 80,000/20= 4,000 units

4 0
3 years ago
Wilson Corporation produces a large number of fishing products. The costs per unit of a particular fishing reel are as follows.
vlada-n [284]

Answer:

The decision is incorrect. It is cheaper to make in house.

Explanation:

Giving the following information:

Make in house:

Direct materials and direct labor 10

Variable factory overhead 6

Fixed factory overhead 4

The company recently decided to buy 10,000 fishing reels from another manufacturer for $18

We need to  calculate the unitary variable cost of production. Fixed costs are unavoidable, therefore they shouldn't be taken into account.

Variable cost= direct material + direct labor + variable overhead

Variable cost= 10 + 6= $16

The decision is incorrect. It is cheaper to make in house.

3 0
2 years ago
Customers should not expect a company to keep their information confidential true or false
Julli [10]
The answer would be false.
5 0
1 year ago
Bill is the owner of a house with two identical apartments. He resides in one apartment and rents the other apartment to a tenan
Mnenie [13.5K]

Answer:

B. $2,600

Explanation:

The computation of the net rental income is shown below:

= Monthly rental payments × total number of months in a year - (utilities + maintenance & repairs  + insurance) × percentage - depreciation expense

= $550 × 12 months - ($3,600 + $900 + $500) × 50% - $1,500

= $6,600 - $2,500 - $1,500

= $2,600

Since only one apartment is on rent so we considered the expenses of the building at 50% not full value and the same is applied above

5 0
2 years ago
Emily had an excellent year as a salesperson in 2015, earning $97,000. she paid $37,000 for necessities such as mortgage, food,
ycow [4]

Discretionary income is the amount of money remaining from her income after paying federal taxes, other mandatory charges, and necessary expenditures for living. In this situation, Emily is earning a gross income of $97,000. When you deduct her necessary expenditures for mortgage, food, and clothing in the amount of $37,000 and her federal income taxes in the amount of $24,000 from her gross income, you can get her discretionary income which is $36,000.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What tends to happen to the inflation rate if the Fed works to lower the unemployment rate? Why?
    14·1 answer
  • In the market for​ jeans, which of the following events increases the demand for a pair of​ jeans? A. The price of denim cloth f
    10·1 answer
  • Read the scenario A business sells widgetsEach week receives a shipment on Monday and is sold out by Tuesday.
    6·2 answers
  • Does anyone know what this answer is?
    13·2 answers
  • Can we imagine life without trade?Why or why not? Explain in briefly.​
    11·1 answer
  • Which of the following statements is CORRECT?
    9·1 answer
  • How does the targeting process in entrepreneurship differ from the targeting process in traditional marketing
    8·1 answer
  • A company plans to have the head of each corporate division hold a meeting of their employees to ask whether they are happy on t
    9·1 answer
  • Kate was responsible for hiring a fireworks company to put on a show at the end of the local college team's homecoming game. Whe
    13·1 answer
  • From the projects center dashboard, once you have chosen an individual project, what 2 things can be selected?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!